ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

MATERIAŁY PROBLEMOWE

IEA: przewiduje się, że globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2020 r. spadnie o ok. 2 proc.
11.01.2021r. 05:10

Wiesław Drozdowski, redaktor CIRE
Pierwszy w historii raport dotyczący rynku energii elektrycznej ("Electricity Market Report -December 2020"), przygotowany przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) koncentruje się na rozwoju sytuacji na światowych rynkach energii elektrycznej w związku z pandemią Covid-19 i obejmuje ocenę trendów w 2020 r. oraz prognoz zapotrzebowania na energię elektryczną, podaży, mocy i emisji na 2021 r., zarówno w skali globalnej, jak i w wybranych krajach.

Dokument został zaprojektowany jako uzupełnienie innych raportów z serii raportów rynkowych dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej.

Przewiduje się, że globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2020 r. spadnie o ok. 2 proc. To największy roczny spadek od połowy XX w. i znacznie większy niż ten, który nastąpił po światowym kryzysie finansowym w 2009 r., co spowodowało zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną o 0,6 proc.

Obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną w 2020 r., to rezultat pandemii Covid-19 oraz jej wpływ na działalność gospodarczą, a także środki podjęte w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Raport zakłada roczny spadek światowego PKB o 4,4 proc. (w 2009 r. wyniósł on 0,1 proc.).

Jedyną dużą gospodarką, w której w 2020 r. nastąpi wzrost popytu na energię elektryczną, będą Chiny. Udział Państwa Środka w światowym zużyciu energii elektrycznej wynosi 28 proc. Jednak prognozowany wzrost popytu o ok. 2 proc. jest nadal znacznie poniżej średniej od 2015 r. wynoszącej 6,5 proc.

Chociaż popyt w wielu gospodarkach wzrósł latem i jesienią na półkuli północnej, główni konsumenci energii elektrycznej, w tym USA, Indie, Europa, Japonia, Korea i Azja Południowo-Wschodnia, odczują spadki w skali roku.

Prognozuje się, że produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrośnie w 2020 r. o prawie 7 proc., ograniczając produkcję z paliw kopalnych. Zapewniły to, w szczególności: długoterminowe kontrakty, priorytetowy dostęp do sieci i trwała instalacja nowych elektrowni. Spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w połączeniu ze wzrostem dostaw z instalacji OZE przyspieszył presję na paliwa kopalne i energię jądrową.
Szacuje się, że w 2020 r. produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego spadnie o ok. 5 proc., co stanowi największy odnotowany spadek, przywracając ostatnio obserwowany poziom z 2012 r.

Elektrownie jądrowe dostarczą o ok. 4 proc. mniej energii elektrycznej, na co wpłynie zarówno pandemia, jak i niższa dostępność mocy, zwłaszcza w pierwszej połowie roku. Głównym wyjątkiem były Chiny, gdzie produkcja energii elektrycznej z elektrowni atomowych wzrosła o ok. 6 proc. dzięki uruchomieniu nowych mocy.

Prognozuje się, że produkcja energii elektrycznej z gazu w 2020 r. zanotuje spadek o 2 proc., ale zostanie on złagodzony niższymi cenami gazu ziemnego, co umożliwi mu odebranie udziałów węgla w rynku, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Oczekuje się, że emisje CO2 związane z wytwarzaniem energii elektrycznej spadną w ubiegłym roku o 5 proc.

"Po szoku z 2020 r. spodziewamy się umiarkowanego odreagowania w 2021 r." - piszą autorzy raportu. Wraz z ożywieniem światowej gospodarki, w 2021 r. globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną powinno wzrosnąć o ok. 3 proc. Odbicie to jest znacznie mniejsze w porównaniu z 2010 r., następującym po światowym kryzysie finansowym, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło o 7,2 proc.

Oczekuje się, że wzrost popytu będzie napędzany przez wschodzące i rozwijające się gospodarki, zwłaszcza Chiny i Indie.

Jak czytamy w raporcie, "rozwój odnawialnych źródeł energii powinien pozostać głównym tematem w 2021 r., ale oczekuje się, że węgiel odbije". Kolejne rekordy będzie ustanawiała produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w szczególności energii wiatrowej i fotowoltaicznej, zwiększając swój udział w rynku do 29 proc. z 28 proc. w 2020 r.

Wytwarzanie energii z elektrowni jądrowych ma wzrosnąć o 2,5 proc. dzięki odbiciu we Francji i Japonii oraz nowym elektrowniom w Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W gospodarkach rozwiniętych rozwój energetyki odnawialnej i jądrowej będzie nadal zmniejszał przestrzeń pozostałą do wytwarzania energii z paliw kopalnych. Ten wpływ będzie większy na gaz ziemny niż na węgiel z uwagi na zakładany wzrost cen gazu.

W gospodarkach wschodzących i rozwijających się przewiduje się, że wzrost popytu na energię elektryczną przewyższy wolumen produkcji z OZE i energii jądrowej, pozostawiając pewne miejsce na rozwój produkcji energii z węgla i gazu. Oczekiwany wynik netto na świecie, to wzrost produkcji energii elektrycznej z węgla o ok. 3 proc., podczas gdy elektrownie gazowe zwiększą produkcję o ok. 1 proc. Doprowadziłoby to do wzrostu emisji CO2 z sektora elektroenergetycznego w 2021 r. o ok. 2 proc.

IEA zapowiada, że od 2021 r. będzie co pół roku publikować nową edycję raportu zawierającą najnowsze informacje na temat kluczowych wydarzeń na światowych rynkach energii elektrycznej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE