ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

TGE: Interim Coupling - jednolity europejski rynek dnia następnego staje się faktem
17.06.2021r. 18:00

Redakcja CIRE
17 czerwca 2021 r. uruchomiono projekt Interim Coupling (ICP), zakładający połączenie energetyczne granic krajów 4M MC, tj. Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii, z obszarem rynkowym Multi-Regional Coupling (MRC), w którym uczestniczy także Polska. Proces market coupling na rynku dnia następnego, którego integralną częścią jest Towarowa Giełda Energii, został poszerzony o nowe połączenia, tj. z Niemcami, Czechami i Słowacją. Dotychczas międzysystemowy handel energią na TGE możliwy był jedynie ze Szwecją i Litwą

Po wielomiesięcznych przygotowaniach w ramach fazy wdrożeniowej, szczegółowych testach, spotkaniach informacyjnych i webinariach dla uczestników rynków projekt Interim Coupling (ICP) wszedł z sukcesem w życie. To ważne wydarzenie dla wszystkich krajów europejskich, stanowi bowiem milowy krok na drodze do utworzenia jednolitego transgranicznego rynku dnia następnego (SDAC).

Przedsięwzięcie miało na celu połączenie energetyczne granic państw 4M MC (Czechy, Rumunia, Słowacja, Węgry) z obszarem Multi-Regional Coupling (MRC) poprzez wprowadzenie przydziału przepustowości na zasadzie implicit w oparciu o wyznaczanie zdolności przesyłowych netto (NTC--based) na sześciu granicach (PL-DE, PL-CZ, PL-SK, CZ-DE, CZ-AT, HU-AT). Dzięki osiągniętej w ten sposób integracji możliwe jest funkcjonowanie jednolitego mechanizmu łączenia rynków dnia następnego w 23 krajach Europy.

Interim Coupling był wymagającym przedsięwzięciem dla wszystkich zaangażowanych stron, a jego wdrożenie zostało poprzedzone licznymi testami na poziomie lokalnym, regionalnym oraz europejskim. Uruchomienie projektu ICP daje możliwość alokacji zleceń na nowych połączeniach w modelu aukcyjnym typu implicit, tj. bez wcześniejszej konieczności rezerwacji przepustowości - mówi Sylwester Biało, dyrektor Biura Integracji TGE.
Interim Coupling nie jest jedynym przedsięwzięciem, w którym uczestniczy Towarowa Giełda Energii. Podejmowane przez TGE inicjatywy międzynarodowe wdrażane są w ramach ogólnoeuropejskich projektów SDAC (Single Day-Ahead Coupling, Rynek Dnia Następnego w modelu PCR) oraz SIDC (Single Intraday Coupling, Rynek Dnia Bieżącego w modelu XBID). Giełda aktywnie działa także w NEMO Committee - organizacji, która zrzesza wszystkich europejskich NEMO. Komitet koordynuje wspólne projekty realizowane przez NEMO na rynkach dnia następnego i bieżącego energii elektrycznej.

W ramach inicjatyw lokalnych TGE jest zaangażowana również w działania szkoleniowe, propagowanie wiedzy na temat rynku międzynarodowego oraz konsultacje z Członkami Giełdy.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE