ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Vattenfall przejmuje udział mniejszościowy w Fermi Energia
05.06.2021r. 07:00

Redakcja CIRE
Szwedzki Vattenfall podpisał umowę z Fermi Energia - estońskim start-upem działającym w energetyce jądrowej - i został mniejszościowym udziałowcem firmy z kapitałem zalążkowowym w wysokości 1 mln euro (1,2 mln dolarów). Fermi Energia bada rozmieszczenie małych reaktorów modułowych (SMR) w Estonii.
W listopadzie 2020 r. Vattenfall i Fermi Energia podpisały list intencyjny w celu dalszego rozszerzenia współpracy w zakresie małych reaktorów modułowych (SMR). Vattenfall, który eksploatuje siedem reaktorów w Szwecji i trzy w Niemczech, uczestniczył wcześniej w studium wykonalności przeprowadzonym przez Fermi Energia w celu zbadania możliwości rozmieszczenia takich reaktorów w Estonii.
Vattenfall poinformował, że teraz "zaakceptował możliwość zostania udziałowcem mniejszościowym z ok. 6 proc. udziałów".

Zgodnie z porozumieniem zawartym w tym liście intencyjnym, Vattenfall bada możliwości rozmieszczenia SMR w Estonii, w szczególności w zakresie kosztów i wykonalności, łańcucha dostaw, personelu, konserwacji oraz struktury finansowania.

"Dzięki mniejszościowemu udziałowi Vattenfall może wnieść swój know-how i wspólnie pracować nad studiami wykonalności dotyczącymi kosztów, łańcucha dostaw, możliwości budowy i obsługi technologii SMR" - powiedział Torbjörn Wahlborg, wiceprezes Vattenfall - "Innowacyjne i wolne od paliw kopalnych przyszłe wytwarzanie energii jądrowej, takie jak SMR, wydaje się bardzo obiecujące dla Estonii, która ma najwyższą średnią emisję CO2 na wytworzoną 1 kWh energii elektrycznej wśród wszystkich państw członkowskich UE" - dodał.

"Dzięki inwestycji Vattenfall jeszcze bardziej poszerzy i wzmocni relacje z Fermi Energia. Vattenfall dostrzega potencjał w modelu biznesowym Fermi Energia i perspektywy firmy na osiągnięcie sukcesu w realizacji celu na 2026 r., jakim jest złożenie wniosku o wydanie decyzji ws. wdrożenia technologii SMR w Estonii" - podkreślił Torbjörn Wahlborg.

Rozszerzona współpraca pozwoli dalej badać technologię SMR i perspektywy rozmieszczenia jednego lub kilku takich reaktorów w Estonii do 2035 r. Oprócz Vattenfall, w inicjatywę zaangażowane są inne europejskie firmy energetyczne, w tym fińskie Fortum i belgijska firma inżynierska Tractebel.
"Wszyscy uczestnicy zdobywają praktyczne spostrzeżenia dotyczące technologii SMR i wnoszą własne doświadczenia" - poinformowała Fermi Energia.

"Fermi Energia uważa, że prawdziwa dekarbonizacja gospodarki jest niemożliwa bez niezawodnego, niedrogiego, niskoemisyjnego źródła energii z energetyki jądrowej" - powiedział Kalev Kallemets, dyrektor generalny Fermi Energia - "W przypadku Estonii, odpowiednie są tylko SMR opracowywane obecnie w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa wielu elektrowni jądrowych firmy Vattenfall i jej misja "życia bez skamieniałości w ciągu jednego pokolenia" dowodzi, że Vattenfall jest właściwym partnerem dla nas do dalszego wdrażania SMR - dodał.
"Dzięki inwestycji z Vattenfall możemy powiększyć zespół i rozwijać kompetencje, nadal informować opinię publiczną o energii atomowej, prowadzić programy szkoleniowe i badania, aby wesprzeć estoński rząd w podjęciu, opartej na wiedzy decyzji o wprowadzeniu energetyki jądrowej. W nadchodzących latach wspólnie z Vattenfall zorganizujemy kilka badań dotyczących wykorzystania SMR, wizyt i kursów szkoleniowych, co przyniesie korzyści zarówno Estonii, jak i Szwecji" - podsumował Kalev Kallemets.

Fermi Energia została założona przez estońskich specjalistów ds. energetyki jądrowej w celu opracowania wdrożenia SMR w Estonii. W lipcu 2019 r. firma rozpoczęła studium wykonalności dotyczące przydatności SMR dla dostaw energii elektrycznej w kontekście celów klimatycznych Estonii po 2030 r. Do studium wykonalności wybrano 4 projekty SMR: Moltex Energy SSR-W300, Terrestrial Energy IMSR-400, GE Hitachi BWRX-300 i NuScale SMR.

W kwietniu br. estoński rząd formalnie zatwierdził powołanie grupy roboczej ds. energii jądrowej (NEPIO), której zadaniem będzie analiza możliwości wprowadzenia energetyki jądrowej w Estonii. Pod przewodnictwem ministra środowiska Tõnisa Möldera NEPIO przedstawi swoje wnioski i propozycje rządowi najpóźniej do września 2022 r.

Źródło:
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Vattenfall-takes-minority-stake-in-Fermi-Energia

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE