ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Wiedniu rozpocznie się czwarta runda rozmów o umowie atomowej
07.05.2021r. 05:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W Wiedniu dziś kolejna runda rozmów delegacji Iranu i pięciu światowych mocarstw - Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, w sprawie ożywienia umowy atomowej z 2015 roku. W negocjacjach pośrednio uczestniczą także Stany Zjednoczone, które wyszły z porozumienia w 2018 roku.
Do tej pory odbyły się trzy rundy rozmów na temat umowy atomowej, ale przecieki do prasy są bardzo skromne. Wiadomo właściwie tyle, że obie strony różnią się ciągle w wielu kwestiach i nadal nie jest jasne, jakie są szanse na osiągnięcie porozumienia.

Jak pisze agencja "Reuters", jeden z europejskich dyplomatów zdradził, że Waszyngton przedstawił Iranowi kompleksową propozycję, która obejmowała usunięcie sankcji w kluczowych sektorach, takich jak ropa naftowa, gaz i bankowość, i wskazał na pewną otwartość na złagodzenie sankcji związanych z terroryzmem i prawami człowieka.

Według tego dyplomaty Iran nie wykazał jednak chęci ograniczenia jakichkolwiek działań w związku z uruchamianiem zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu, ani nie zobowiązał się do ich zniszczenia. Wśród delegatów z krajów zachodnich podobno rośnie także przekonanie, że irański zespół negocjacyjny jest na "krótkiej smyczy" u najwyższych władz Iranu, które wierzą, że mogą uzyskać więcej, niż obecnie proponują im Stany Zjednoczone.

Główny irański negocjator ds. atomowych Abbas Arakczi powiedział w irańskiej telewizji publicznej, że "jeszcze wiele pozostaje do zrobienia". "Kiedy to się stanie (zawarcie porozumienia-PAP), tego obecnie nie wiadomo i nie da się określić ram czasowych w tej kwestii. Iran stara się, aby stało się to tak szybko, jak to możliwe, ale nie zrobimy nic w pośpiechu" - powiedział Arakczi.

Wcześniej w czwartek przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział optymistycznie, że powrót do układu atomowego z Iranem z 2015 r. jest możliwy w ciągu kilku tygodni, ale zależy od politycznej decyzji Teheranu. Zastrzegł jednak, że jak dotąd podczas rozmów z Iranem w Wiedniu nic nie zostało uzgodnione.

"Czy to możliwe, że w ciągu najbliższych tygodni zobaczymy wspólny powrót do wypełniania warunków (umowy z 2015 r.-PAP)? Tak, to możliwe. Czy to prawdopodobne? Tylko czas pokaże, bo ostatecznie to kwestia politycznej decyzji, która musi zostać podjęta w Iranie" - powiedział przedstawiciel Waszyngtonu. Jak zaznaczył, możliwe byłoby osiągnięcie porozumienia jeszcze przed wyborami prezydenckimi w Iranie 18 czerwca.
2 maja, po zakończeniu trzeciej rundy rozmów w Wiedniu ambasador Rosji przy ONZ Michaił Uljanow mówił, że nie należy spodziewać się przełomu w nadchodzących dniach. "Musimy po prostu kontynuować codzienną pracę dyplomatyczną. Mamy wiele powodów, by oczekiwać, że wynik (ostateczny) będzie pomyślny i będzie miał miejsce wkrótce, za kilka tygodni" - mówił.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie ze strony irańskiej sankcje gospodarcze. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

Obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden chce ożywić porozumienie, ale Waszyngton i Teheran nie zgadzają się co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok. USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

Stany Zjednoczone uczestniczą w wiedeńskich rozmowach pośrednio, bowiem Teheran nie zgodził się na bezpośrednie rozmowy z Amerykanami.


Polecamy ciekawe tematy do poczytania
 • Minerały będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości czystej energii
 • Dla wytwórców węglowych ważniejsze NABE czy ceny EUA?
 • W jakim stanie jest dziś rynek fotowoltaiczny?

 • DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
  cire
  ©2002-2021
  Agencja Rynku Energii S.A.
  mobilne cire
  IT BCE