ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grossi: energia jądrowa już teraz odgrywa kluczową rolę w procesie redukcji emisji
01.04.2021r. 16:49

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi przedstawił trzy sposoby, w jakie energia jądrowa wspiera wysiłki na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto. Przemawiając do delegatów na szczycie Net Zero Summit IEA-COP26, Grossi powiedział, że energia jądrowa jest od dawna źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej, posiada innowacyjne rozwiązania dla dalszej redukcji emisji i umożliwia energii odnawialnej bycie bardziej efektywną.
Grossi wziął udział w jednej z pięciu dyskusji panelowych, które odbyły się jednocześnie podczas szczytu, zatytułowanej Catalysing Near-Term Implementation. Szczyt został zorganizowany przez dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatiha Birola i desygnowanego na prezydenta COP26 Aloka Sharmę, jako kamień milowy na drodze do COP26 w listopadzie w Glasgow. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli ministerstw energii i klimatu z ponad 40 krajów, które razem reprezentują 80 proc. światowej populacji i 8 proc. światowej emisji dwutlenku węgla.

"Scena została przygotowana" - powiedział Grossi. "Wszyscy wiemy, na czym polega problem, wszyscy wiemy, jakie jest wspólne wyzwanie: redukcja emisji i robienie tego szybko. I dlatego my [MAEA] tak bardzo cieszymy się, że możemy wziąć udział w tym panelu, który mówi o bliskiej perspektywie czasowej. Energia jądrowa znajduje się wśród trzech rzeczy podniesionych w tej konkretnej debacie. Jest to rozwiązanie istniejące obecnie, jest to alternatywa na przyszłość, a także jest inspiratorem".

Jak powiedział, energia jądrowa jest istniejącym rozwiązaniem, ponieważ odpowiada za jedną trzecią czystej energii, a w gospodarkach rozwiniętych jej udział jest nawet większy. Jest również obecna ze względu na dużą liczbę krajów, które rozważają wdrożenie energii jądrowej, jako niskoemisyjnej części swojego miksu energetycznego - dodał.

Stanowi również przyszłą alternatywę dzięki małym reaktorom modułowym i mikroreaktorom, powiedział, ponieważ dzięki takim nowym technologiom jądrowym to źródło czystej energii będzie dostępne dla większej liczby krajów.

Jest "inspiratorem", ponieważ "odblokowuje potencjał" odnawialnych źródeł energii, zapewniając elastyczność sieci i stabilność dystrybucji energii "jak nie potrafi tego robić żadna inna" forma generowania energii elektrycznej, powiedział.
Grossi stwierdził, że MAEA pomaga krajom, które wybierają energię jądrową, zapewniając wsparcie infrastrukturalne i planowanie energetyczne oraz zapewniając, że robią to "w bezpieczny sposób oraz chronią materiały jądrowe i zabezpieczają je przed możliwością proliferacji dla celów niepokojowych".

"Potrzebujemy wszystkich dostępnych technologii, racjonalnych, praktycznych i szybkich, ponieważ zegar tyka, a energia jądrowa jest częścią rozwiązania".

Grossi i Birol wydali w ubiegłym roku wspólną publikację, aby podkreślić, że skala wyzwania klimatycznego oznacza, że świat nie może sobie pozwolić na wykluczenie energii jądrowej - drugiego co do wielkości źródła niskoemisyjnej energii elektrycznej. Napisali, że niskoemisyjna produkcja energii elektrycznej będzie musiała wzrosnąć trzykrotnie do 2040 r., aby świat znalazł się na właściwej drodze do osiągnięcia celów energetycznych i klimatycznych, i bardzo trudno jest zrozumieć, jak można to zrobić bez znacznego wkładu energii jądrowej.

Źródło:
https://world-nuclear-news.org/Articles/Grossi-Nuclear-already-plays-key-role-in-decarboni

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE