ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Guibourgé-Czetwertyński: liczymy, że zielona transformacja zapewni w Polsce dodatkowe 300 tys. miejsc pracy
27.03.2021r. 07:41

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Koszty transformacji energetycznej, w tym konieczność dostosowania rynku pracy, przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu, rola organizacji międzynarodowych, to część tematów poruszonych podczas wirtualnego forum UN Global Compact Making Global Goals Local Business. W wydarzeniu, które odbyło się 25 marca 2021 r., wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił znaczenie transformacji w odniesieniu do rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy. Sprawiedliwa transformacja nie pozwala nam zapomnieć o społeczeństwie, w tym górnikach zatrudnionych w sektorze wydobywczym paliw kopalnych. W tym celu polski rząd opracowany specjalny program oferujący wsparcie dla tego sektora, jak i sektorów powiązanych jak np. dla transportu. W procesie transformacji wspierane są nowe produkty, nowe technologie sprzyjające zaangażowaniu w zieloną gospodarkę. Zapewnione jest holistyczne podejście, zwracające uwagę na cele środowiskowe, rozwój biznesu, wykorzystanie nauki.

Koszty transformacji dla państw członkowskich, takich jak Polska, będą bardzo duże i wymagające. Szacuje się, że w sektorze wytwarzania energii elektrycznej w okresie 2021 - 2040 koszty te wynosić będą około 80 mld euro. Prawie 60 proc. tej kwoty zostanie przeznaczone na inwestycje w źródła odnawialne. Warunkiem odniesienia sukcesu będzie mobilizacja zarówno kapitału prywatnego, jak i publicznego. Ponadto przejście na zieloną gospodarkę wymagać będzie też stabilnej podaży siły roboczej. Ogólne szacunki dotyczące zatrudnienia sugerują, że w wyniku transformacji suma miejsc pracy w sektorach, które jej dotyczą wzrośnie.

"Liczymy, że zielona transformacja zapewni w Polsce dodatkowe 300 tys. miejsc pracy. Wyzwanie stanowić będzie okres przemian i przystosowania do nowych warunków. Transformacja energetyczna to szansa m.in dla MŚP m.in. w obszarach, takich jak instalacje fotowoltaiczne lub energia wiatrowa. W ciągu najbliższych 10 lat transformacja spowoduje, że co trzecia MWh wyprodukowanej energii elektrycznej i ciepła będzie pochodziła z jednostek odnawialnych" - powiedział podczas forum wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Ważnym wyzwaniem stojącym przed Polską jest zapewnienie czystego powietrza i realizacja zeroemisyjnego systemu transportowego do 2030 r. wiceminister dodał, że Polska jest jednym z głównym producentów baterii elektrycznych, autobusów elektrycznych, również eksporterem tych autobusów. Firmy, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa chętnie uczestniczą w transformacji w kierunku zielonej gospodarki

Udział w spotkaniu UN Global Compact Making Global Goals Local Business wzięli przedstawiciele rządów, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji międzynarodowych, w tym Global Compact Networks z Gruzji, Polski, Ukrainy, Turcji i Białorusi.

Czytaj również:
MKiŚ , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: sarkazm 27.03.2021r. 11:45
"dodatkowe" w tytule - to oczywista nowomowa
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE