ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa zabiega o poparcie Ukrainy w kwestii niekupowania energii elektrycznej z elektrowni w Ostrowcu
19.03.2021r. 19:09

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas przemówienia w parlamencie ukraińskim wezwał władze do przyłączenia się do decyzji państw bałtyckich o niekupowaniu energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Prezydent pochwalił również Ukrainę za decyzję o synchronizacji sieci elektroenergetycznej z systemem unijnym - informuje "BiznesAlert.pl".
"Rosnąca kruchość Białorusi bezpośrednio zagraża interesom nie tylko Litwy, ale i Ukrainy. Dlatego dziś chcę publicznie zwrócić się do władz Ukrainy i jej obywateli o poparcie stanowiska państw bałtyckich w sprawie białoruskiej elektrowni atomowej, i o niekupowanie energii elektrycznej produkowanej w Ostrowcu" - powiedział Gitanas Nauseda.

Prezydent Litwy wyraził również aprobatę dla działań Ukrainy w zakresie starań o synchronizację ukraińskiej sieci elektroenergetycznej z systemem europejskim.

"Z punktu widzenia Litwy każde państwo w naszym regionie, które próbuje zmniejszyć wpływy Rosji, musi wzmocnić swoją niezależność energetyczną. Szczerze mówiąc, terminowe inwestycje pozwoliły Litwie zmniejszyć bezpośrednie zagrożenie, jakie stanowią nowe rosyjskie projekty energetyczne, takie jak gazociąg Nord Stream 2. Cieszymy się więc, że Ukraina zamierza przejść przez synchronizację sieci elektroenergetycznych z Europą kontynentalną, podobnie jak państwa bałtyckie" - mówił Nauseda.
Takie działanie zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński - "Kluczowym zadaniem dla nas jest synchronizacja systemu energetycznego z europejskim w ciągu najbliższych trzech lat. To swoista "praca domowa" Ukrainy i Litwy - mówił.

"Stworzymy grupę roboczą do efektywnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Odpowiednia deklaracja została dziś podpisana przez ministerstwa energii naszych krajów" - powiedział, cytowany przez "BiznesAlert.pl", Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z Gitanasem Nausedą.

Czytaj również:
Prime, RFI , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE