ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o współpracy z Brytyjczykami na COP26 i o kierunkach rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w 2050 r.
12.03.2021r. 20:21

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Zadania transformacji energetycznej, a także polskie podejście do redukcji emisji CO2, w tym nasza współpraca dwustronna z Wielką Brytanią przed COP26 to główny temat panelu dyskusyjnego dziennika Rzeczpospolita "W kierunku gospodarki niskoemisyjnej w 2050 roku". W wydarzeniu udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński oraz John Murton, pełnomocnik rządu JKM ds. COP26.
W trakcie debaty wiceminister przypomniał, że w lutym rząd przyjął projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040).

"PEP 2040 przedstawia wizję odbudowy i transformacji polskiego sektora, w sposób wprowadzający nasz kraj na ścieżkę dążenia do neutralności klimatycznej, z poszanowaniem uwarunkowań krajowych. Zgodnie z naszymi prognozami wykorzystanie węgla będzie ulegać redukcji. Przełoży się to na ograniczenie udziału tego surowca do poziomu nieprzekraczającego 56 proc. w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2030 r. Również ciepłownictwo będzie zmniejszać popyt na surowiec, zwłaszcza indywidualne - przewiduje się odejście od wykorzystania paliw węglowych w gospodarstwach domowych nie później niż w 2040 r." - przedstawił.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński wskazał także, że przyjęcie przez polski rząd PEP2040 to nie tylko nakreślenie ścieżki przebudowy systemu energetycznego, ale także istotny komponent modernizacji polskiej gospodarki.

"W trudnych warunkach odbudowy gospodarczej, wobec kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19, Polityka energetyczna Polski do 2040 r. nabrała dodatkowego wymiaru w postaci impulsu rozwojowego" - podsumował.

Jak przypomniał wiceminister transformacja w kierunku neutralności klimatycznej jest priorytetem polskiego rządu, dlatego Polska chce wspierać nowoczesne i innowacyjne projekty, które tworzą wartość dodaną i przyspieszają wzrost gospodarczy.
"Inwestycje w zieloną gospodarkę to doskonała okazja do dokonania przełomu jakościowego i technologicznego w gospodarce. Polska chce skorzystać ze wszystkich dostępnych technologii - atomu, słońca, wiatru i wodoru, by zbudować w ciągu 20 lat czysty system energetyczny o mocy porównywalnej do obecnie funkcjonującego. Integracja systemu energetycznego może być również elementem szerszych działań w zakresie odbudowy gospodarczej w następstwie kryzysu związanego z COVID-19" - mówił.

Odnosząc się do samego szczytu Konwencji Klimatycznej, podkreślił, że zadaniem będzie przede wszystkim namówienie wszystkich głównych partnerów do bycia podobnie ambitnym jak Komisja Europejska w zakresie redukcji emisji, co zawsze jest trudne w gronie 196 Stron Konwencji Klimatycznej i znaczącą odbiega dynamiką od ustaleń w ramach samej UE.

"Od deklaracji trzeba przejść do czynów - wdrożenia w życie zasad Katowice rulebook. Z partnerami brytyjskimi, w ramach wdrażania wspólnego Planu Działania Green Growth Partnership, zamierzamy kontynuować współpracę zapoczątkowaną w Katowicach na COP24 w zakresie elektromobilności" - podkreślił.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE