ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Europarlament przeciwko uruchomieniu białoruskiej elektrowni atomowej
11.02.2021r. 18:38

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Parlament Europejski wyraził w czwartek poważne zaniepokojenie bezpieczeństwem elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi i zażądał wstrzymania jej komercyjnego uruchomienia.
W rezolucji przyjętej 642 głosami za, przy 29 przeciw i 21 wstrzymujących się, europarlament skrytykował plany pospiesznego uruchamiania tej siłowni jądrowej.

Pomimo poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa elektrownia zaczęła wytwarzać energię elektryczną 3 listopada 2020 r. bez pełnego wdrożenia zaleceń zawartych w przeglądzie partnerskim UE z 2018 r. i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Europosłowie wezwali Komisję Europejską do ścisłej współpracy z władzami Białorusi w celu opóźnienia komercyjnego uruchomienia elektrowni do czasu pełnego wdrożenia wszystkich zaleceń unijnych dotyczących testów i wprowadzenia wszystkich niezbędnych ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa.
PE wezwał także władze Białorusi do pełnego przestrzegania międzynarodowych norm bezpieczeństwa jądrowego i środowiskowego oraz do przejrzystej współpracy z władzami międzynarodowymi.

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu, zbudowana przez rosyjski Rosatom, znajduje się 50 km od stolicy Litwy Wilna oraz w bliskim sąsiedztwie innych krajów UE, takich jak Polska, Łotwa i Estonia.

Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego bloku zaplanowane jest na I kwartał bieżącego roku, a drugi blok ma być wprowadzony do eksploatacji w 2022 r.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryźliwy 12.02.2021r. 10:10
1. Białoruś nie podlega uchwałom UE. 2. Wg. naszych BHP-ców urządzenie nie nadaje się do ruchu, ponieważ instrukcja... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xXx 12.02.2021r. 11:08
O ile wiem to Białoruś ma szczęście nie należeć do EU, więc bzdurne zalecenia unijne europarlamentarzyści mogą sobie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE