ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ruszyły badania dna morskiego na trasie kabla Harmony Link
03.02.2021r. 10:32

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Rozpoczęły się badania dna Morza Bałtyckiego w ramach budowy kabla Harmony Link, nowego połączenia elektroenergetycznego między Polską a Litwą. Kabel będzie ważnym elementem synchronizacji systemu krajów bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej (CEN).
Projekt jest realizowany przez PSE i Litgrid, polskiego i litewskiego operatora systemów przesyłowych energii elektrycznej. Za przeprowadzenie badania planowanej trasy kabla odpowiada konsorcjum pod przewodnictwem polskiej firmy MEWO.

Jak poinformowały w środę PSE, zbadana zostanie trasa o długości 290 km i szerokości 300 m. Badania będą prowadzone m.in. przy użyciu sonaru i magnetometru, specjaliści pobiorą także próbki dna. Jeżeli zajdzie potrzeba, część badań wykonają nurkowie lub specjalistyczne podwodne roboty.

Na mapy zostanie naniesione położenie wraków czy materiałów wybuchowych zalegających na dnie. W razie natrafienia na nie, zbadany będzie szerszy pas dna morskiego, co pozwoli na zaplanowanie ominięcia niebezpiecznych obiektów. Raport z badania będzie gotowy pod koniec lata i posłuży do opracowania strategii budowy i ochrony kabla.

Łączna długość kabla w technologii prądu stałego HVDC (High Voltage Direct Current), wraz z odcinkami lądowymi wyniesie ok. 330 km, a jego zdolność przesyłowa - 700 MW. Połączy stacje elektroenergetyczne w Żarnowcu i w litewskim Darbenai.
Łączny koszt projektu Harmony Link to około 680 mln euro, z czego 493 mln euro będzie pochodzić z unijnego wsparcia w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility). Projekty związane z synchronizacją krajów bałtyckich z systemem elektroenergetycznym Europy kontynentalnej uzyskały w 2020 roku łącznie 720 mln euro unijnego wsparcia, najwięcej ze wszystkich projektów zgłoszonych do dofinansowania z CEF.

Harmony Link to drugie połącznie elektroenergetyczne między polskim i litewskim systemem. Od 2016 r. działa napowietrzna linia LitPol Link, łącząca Ełk i Alytus na Litwie. Połączenie to jest obecnie stałoprądowe, w momencie synchronizacji LitPol Link stanie się połączeniem synchronicznym.

Sieci elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii pracują obecnie w poradzieckim systemie synchronizacji IPS/UPS. Ich synchronizacja z CEN planowana jest na koniec 2025 r.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE