ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Brukseli rozmowy Grupy Wyszehradzkiej i KE o finansach, podatkach i sankcjach
02.02.2021r. 18:55

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W Brukseli w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE odbyły się rozmowy ambasadorów państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Tematem były m.in. unijne kwestie finansowe, podatek VAT, energia nuklearna i sankcje.
Gospodarzem spotkania ambasadorów V4 i Słowenii z udziałem dyrektora generalnego KE ds. finansowych Johna Berrigana był Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś. Wśród omawianych tematów znalazły się: unia bankowa, unia rynków kapitałowych, działania mające na celu zwalczanie uchylania się od podatku VAT w UE oraz pakiet dot. finansów cyfrowych.

Wśród tematów pojawiła się też kwestia polityki sankcyjnej UE. "Polska nie popiera używania w UE sformułowania "autonomia strategiczna" w kwestii sankcji eksterytorialnych. W naszej opinii musimy zachować odpowiedni poziom współpracy z partnerami transatlantyckimi jeśli chodzi o nakładanie sankcji i wzmacniać istniejące systemy odporności przed naciskami ze strony takich partnerów, jak Rosja i Chiny. Takie stanowisko przedstawiłem na spotkaniu i to była jego geopolityczna część" - powiedział PAP Sadoś.
Rozmowy dotyczyły również unii rynków kapitałowych. "Polska stoi na stanowisku, że obecnie potrzebne jest lepsze finansowanie w UE dla małych i średnich firm, że potrzebne są działania dot. podnoszenie poziomu wiedzy obywateli jeśli chodzi o kwestie finansowe oraz działania zmierzające do budowania zaufania inwestorów na rynkach kapitałowych. W kwestii unii bankowej przekonywałem, że potrzebne jest wzmocnienie współpracy w ramach zarzadzania kryzysowego w tym sektorze przy uwzględnieniu specyfiki rynków finansowych poszczególnych krajów członkowskich. Pojawił się też temat prac nad regulacjami dot. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu" - wskazał.

Ambasadorowie i przedstawiciele KE dyskutowali też o roli energii nuklearnej i gazu ziemnego w kontekście unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 r. "Pojawił się temat gazu ziemnego jako paliwa przejściowego. To dla Polski ważne, aby ten surowiec był uwzględniany w pracach nad aktami delegowanymi w Brukseli. Zwróciłem uwagę na wspólną inicjatywę państw V4, Bułgarii, Cypru, Chorwacji, Malty, Rumunii, Grecji, która podkreśla znaczenie inwestycji związanych z infrastrukturą gazową" - powiedział polski ambasador.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE