ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja rozważy dopuszczenie sprzedaży energii elektrycznej z Ostrowca bez konieczności integracji rynków energii
20.11.2020r. 15:08

Według Kommiersanta jednym ze sposobów spożytkowania energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowni jądrowej w Ostrowcu może być jej sprzedaż na rynku rosyjskim - czytamy w BiznesAlert.pl.
Siłownia, której oba bloki elektroenergetyczne będą produkować ponad 18 mld kWh energii elektrycznej rocznie, będzie zapewniała ponad 40 procent łącznej mocy wytworzonej na Białorusi. Obecnie zużycie energii elektrycznej na Białorusi przekracza 37 mld kWh rocznie. Białoruś planowała sprzedaż tej nadwyżki do krajów bałtyckich, jednak te w najbliższych latach planują desynchronizację swojego systemu elektroenergetycznego opartego na sowieckim standardzie IPS/UPS na europejski ENTSO-E. Desynchronizacja oznacza zerwanie dotychczasowych połączeń z Rosją oraz Białorusią, a co za tym idzie niemożność eksportu energii z Białorusi do tych państw.

Według Kommiersanta, rozwiązaniem jest sprzedaż energii elektrycznej na rynku rosyjskim. Od 2025 roku ma zacząć funkcjonować Jednolity Rynek Energii państw Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, do której poza Rosją i Białorusią należą Armenia oraz Kazachstan.

Białoruś mogłaby w takim scenariuszu sprzedawać energie elektryczną w ramach mechanizmu Rynku Dnia Następnego na obszarze pierwszej strefy cenowej (europejski obszar Rosji oraz Ural). Jednak według analityka Wiktora Balyberdina z SCM Market Predictor koszt wyprodukowania 1 MW w Ostrowcu będzie wynosił 50 euro, podczas gdy stawki na RDN pierwszej strefy cenowej są cztery razy niższe. Dodatkowo wejście generacji energii z Ostrowca wywrze dodatkową presję cenową na tym mechanizmie, co spowoduje dalsze obniżanie wartości.
Rozwiązaniem w tym przypadku mogłoby być dopuszczenie sprzedaży energii elektrycznej z Ostrowca w Rosji, bez konieczności integracji rynków energii, a poprzez włączenie do systemu białoruskiej siłowni. To rozwiązanie pozwoliłoby na wejście białoruskiej elektrowni jądrowej do systemu Konkurencyjnego Odbioru Mocy, czyli mechanizmu aukcyjnego pozwalającego ustalić stałe stawki sprzedaży energii elektrycznej nowych i planowanych mocy wytwórczych. Problemem są jednak różnice funkcjonowania rynków elektroenergetycznych Rosji i Białorusi. Rosyjski jest zliberalizowany i działa na zasadach rynkowych, poprzez wspomniany wyżej KOM, białoruski jest natomiast wciąż zmonopolizowany i centralnie sterowany.

Eksperci oceniają, że najwłaściwsze z perspektywy rynku rosyjskiego byłoby całkowite włączenie siłowni białoruskich do rosyjskiego handlu hurtowego. To mogłoby jednak negatywnie wpłynąć na sytuację rynkową w Rosji, zwłaszcza z punktu widzenia wytwórców energii elektrycznej ze źródeł gazowych i węglowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE