ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceprezes Energoatomu: nie byłbym taki kategoryczny w stosunku do polskiego stanowiska ws. mostu energetycznego Ukraina-UE
22.10.2020r. 17:15

Energoatom szuka możliwości rozbudowania elektrowni jądrowej Chmielnicki o dwa dodatkowe bloki energetyczne. Jednym z nich może być przełączenie istniejącego drugiego bloku elektrowni do pracy w systemie zsynchronizowanym z siecią UE i z zysków pochodzących z eksportu, by móc dalej rozbudować siłownie - informuje "BiznesAlert.pl".

Inną opcją jest doliczenie dodatkowej opłaty do kilowatogodziny wyprodukowanej w elektrowni jądrowej, z której będzie można sfinansować rozbudowę.

Według wiceszefa Energoatomu, strona polska z jednej strony mówi, że nie jest zainteresowana zakupem energii z Ukrainy, a z drugiej strony oczekuje, że w 2023 r. dojdzie do synchronizacji sieci elektroenergetycznej z europejskim systemem ENTSO-E. "Wydaje się zatem, że są to dwa sprzeczne ze sobą spojrzenia" - powiedział Herman Haluszczenko, wiceprezes Energoatomu.

"Nie byłbym jednak taki kategoryczny w stosunku do polskiego stanowiska co do mostu energetycznego Ukraina-UE. W ciągu ostatnich pięciu lat przygotowań powstało międzynarodowe konsorcjum z amerykańskim Westinghousem, francuskim EDF i polską Polenergią. Bez względu na obecne stanowisko Polski, wciąż istnieją możliwości realizacji tego projektu" - dodał.
Jednocześnie podkreślił, że Westinghouse "nie stracił zainteresowania" projektem Mostu. - Niedawno rozmawialiśmy o tym projekcie z przedstawicielami Westinghouse i usłyszeliśmy, że są nadal nim zainteresowani. Być może nie powstanie on w takiej formie, w jakiej był pierwotnie planowany, ale w każdym razie w Energoatom jest gotowy do działania - zaznaczył Haluszczenko.

Według prezesa Energoatomu, dużą zaletą stworzenia mostu energetycznego jest funkcjonowanie infrastruktury, m.in linii wysokiego napięcia 750 kV Chmielnicki - Rzeszów.
Zbudowanie od podstaw takiej linii kosztowałoby ok. 0,5 mld dolarów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE