ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Estonia, Łotwa i Litwa porozumiały się w sprawie importu energii z Białorusi
01.09.2020r. 15:03

Kraje te uważają, że elektrownia jądrowa w Ostrowcu jest budowana z naruszeniem przepisów i stanowi zagrożenie dla środowiska, a także tworzy nieuczciwą konkurencję na rynku, więc nie będą kupować stamtąd energii - czytamy w BIznesAlert.pl.
W tym celu kraje te wprowadzą system świadectw identyfikacji pochodzenia energii elektrycznej. Głównym krytykiem elektrowni położonej 50 kilometrów od Wilna jest Litwa. Nazywa go niebezpiecznym i nalega, aby nie kupować wytwarzanej tam energii elektrycznej. Na początku 2016 roku ówczesny minister energetyki Litwy Rokas Masiulis przekonywał, że elektrownia jądrowa stanowi zagrożenie dla środowiska, a także tworzy nieuczciwą konkurencję na rynku energii elektrycznej.

W sierpniu 2020 roku, po rozpoczęciu załadunku paliwa jądrowego, Litwa wystosowała do Białorusi notę protestacyjną, w której stwierdziła, że działania sąsiedniego państwa naruszają zasady "otwartości, przejrzystości i dobrego sąsiedztwa". Białoruś odrzuciła wszystkie zarzuty o niebezpieczną budowę elektrowni atomowej.
Następnie kancelaria litewskiego prezydenta Gitanasa Nauseda opublikowała komunikat po spotkaniu z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Na spotkaniu przywódcy omówili m.in. działania Rosji i nazwali uruchomienie "niebezpiecznej białoruskiej elektrowni atomowej" jednym ze sposobów, za pomocą których Moskwa dzieli Europę na strefy wpływów. Jako takie środki wymieniano również dezinformację i rewizjonizm historyczny - czytamy w BiznesAlert.pl.
RBK , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE