ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgierski parlament uchwalił ustawę o ochronie klimatu
03.06.2020r. 16:32

Parlament węgierski uchwalił w środę ustawę o ochronie klimatu, potwierdzając, że celem Węgier jest redukcja co najmniej o 40 proc. emisji gazów cieplarnianych w stosunku do 1990 roku. Opozycja podkreśla, że konieczne są dalej idące działania.
W ustawie parlament potwierdził wolę ochrony dziedzictwa naturalnego, podkreślając znaczenie walki z niesprzyjającymi zmianami klimatycznymi i ochrony środowiska. Oświadczył też, że polityka klimatyczna Węgier powinna być zgodna z międzynarodowymi i unijnymi zobowiązaniami kraju, a także powinna uwzględniać możliwość wykorzystywania neutralnej pod względem emisji CO2 energii atomowej.

Ustawa stanowi, że do 2030 r. Węgry zmniejszą co najmniej o 40 proc. emisję dwutlenku węgla w stosunku do poziomu z 1990 r., a energia ze źródeł odnawialnych będzie stanowić do tego czasu co najmniej 21 proc. konsumowanej energii. Ponadto Węgry mają do 2050 r. osiągnąć pełną neutralność klimatyczną.

Projekt ustawy został złożony w zeszłym roku przez opozycyjną partię Dialog, ale rządząca większość znacznie zmieniła jego treść, usuwając m.in. zapis o wprowadzeniu stanu zagrożenia klimatycznego.

Parlament przyjął też w środę uchwałę potwierdzającą rządowy plan działań w sferze ochrony klimatu. Zapisano w niej punkty przyjętego w lutym planu, zgodnie z którym trzeba wprowadzić przepisy zakazujące używania przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku i 1 lipca należy rozpocząć likwidację nielegalnych wysypisk śmieci.
Wiceszef frakcji partii Dialog Bence Tordai zarzucił partiom rządzącym, że wykasowały z projektu ustawy wszystkie elementy, dla których warto go było popierać. Dodał jednak, że sam fakt przyjęcia na Węgrzech ustawy o ochronie klimatu - niezależnie od jej treści - jest przynajmniej połowicznym sukcesem. Wiceszefowa frakcji Węgierskiej Partii Socjalistycznej Zita Gurmai zarzuciła zaś rządowi "rozwiązania pozorne".

Wiceminister innowacji i technologii ds. polityki klimatycznej Peter Kaderjak podkreślił po głosowaniu, że koszty neutralnej klimatycznie gospodarki powinni ponosić ci, którzy najbardziej zanieczyszczają środowisko. Uznał też za niedopuszczalne, by UE w następnym budżecie przesunęła środki z funduszu spójności na ochronę klimatu.


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ekologik 08.06.2020r. 11:45
nie prościej przykręcić trochę słońce?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE