ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Regulatorzy energetyki państw bałtyckich podpisali porozumienie o podziale kosztów drugiej fazy synchronizacji systemu
29.04.2020r. 08:26

Regulatorzy energetyki w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii podpisali porozumienie o podziale kosztów drugiej fazy synchronizacji systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich z kontynentalnym z pomocą polskiego. Będą walczyć o jak największe dofinansowanie unijne - czytamy w BiznesAlert.pl.
Koszty poniosą operatorzy systemu przesyłowego w poszczególnych krajach, a więc w Polsce będą to Polskie Sieci Elektroenergetyczne, którym przypadnie 535,76 mln euro, nie licząc wsparcia unijnego. Litwini zapłacą 474,01 mln euro, Estończycy - 110,60 mln euro, a Łotysze - 99,50 mln euro. Porozumienie regulatorów jest jednym z wymogów wspólnej aplikacji o dofinansowanie Komisji Europejskiej z Narzędzia "Łącząc Europę" (CEF), które może pokryć do 75 procent kosztów projektów z listy Projektów Wspólnego Zainteresowania. Wniosek musi zostać złożony najpóźniej 27 maja. Wsparcie unijne obniży koszty operatorów, a co za tym idzie ich przełożenie na taryfy przesyłowe. Bez wsparcia mają one wzrosnąć na Litwie o średnio 28,32 procent, a z nim o 11 procent.

Faza druga synchronizacji zakłada modernizację i rozbudowę sieci przesyłowych państw bałtyckich z uwzględnieniem połączenia morskiego Harmony Link między Polską a Litwą. Cały proces ma przebiegać w trzech fazach i pozwolić na pełną synchronizację systemów państw bałtyckich z kontynentalnym przez Polskę do 2025 roku.
- Cieszę się, że decyzja zapadła szybko i sprawnie jak nigdy - pisze minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas na Facebooku. - Umowa jest niezbędna aby skutecznie iść naprzód, a operatorzy mogli złożyć do końca maja wniosek do Komisji Europejskiej - dodał. Zadeklarował, że uczestnicy projektu będą zabiegać o maksymalne wsparcie CEF w wysokości 75 procent wartości projektu - czytamy w BiznesAlert.pl.
VERT/Facebook , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 29.04.2020r. 11:44
Boże, jaki odlot. Dziś kraje bałtyckie funkcjonują głównie dzięki rosyjskiej energii elektrycznej, a nawet mają tyle, że Polska też kupuje energię elektryczną z Rosji poprzez Litwę i połączenie z Alytus-a do Suwałk. O jaką synchronizację chodzi?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE