ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz dla "DGP": czyste sumienia to za mało
27.09.2019r. 07:20

Kraje zachodnie, które najbardziej zrujnowały środowisko i się na tym niezwykle wzbogaciły, powinny w najwyższym stopniu ponieść koszty swojej polityki - podkreśliła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Minister wskazała, że gdy polski rząd dyskutuje z Komisją Europejską o zaostrzaniu norm środowiskowych, to zasadniczo zgadza się co do kierunku, w którym należy iść. "Mówimy tylko: zagwarantujcie nam drogę dojścia do tych ambitnych celów" - dodała.

Według Emilewicz to właśnie powiedział premier Mateusz Morawiecki na czerwcowym szczycie klimatycznym w Katowicach. "On nie odżegnał się od celów klimatycznych. Zaznaczył tylko, że Polska jest gotowa się zaangażować pod warunkiem, że dostaniemy pomoc na tę transformację" - powiedziała.

Minister zaznaczyła, że założenie, według którego "wszystkie huty nagle znikną z powierzchni Ziemi", to złe myślenie. "Huty raczej zostaną przeniesione" - dodała. Według niej są kraje, które "nie będą miały oporów otworzyć swoich rynków na takie inwestycje". Na uwagę, że Europa będzie mieć czystsze sumienie, Emilewicz odparła: "Tak, ale to zdecydowanie za mało, bo emisja nie spadnie".

Emilewicz powiedziała ponadto, że rząd ma za sobą rozmowy z górnikami na temat tego, że w końcu trzeba będzie odejść do węgla, i alternatywy wobec tego. "Kilka miesięcy temu zaczęliśmy dialog z liderami związków zawodowych na Śląsku. Narysujmy sobie realną perspektywę odchodzenia od węgla i dyskutujmy o tym" - dodała.

Na uwagę, że może słabo się to przebija do mediów, Emilewicz odpowiedziała: "Myślę, że od tego musimy zacząć pracę w nowej kadencji. Nie uciekniemy od rozmowy o węglu. Wystarczy posłuchać, co powiedziała Ursula von der Leyen podczas swojego otwierającego przemówienia w Parlamencie Europejskim. Green Deal odmieniany był w nim przez wszystkie przypadki".
"Z nieformalnych informacji wiemy też, jak wielka walka toczyła się o to, który z wiceprzewodniczących KE będzie odpowiadał za ochronę środowiska. Podskórnie wszyscy wiedzą, że to będzie jeden z najważniejszych obszarów w tej kadencji. Dlatego niebagatelne znaczenie ma to, że polski komisarz będzie zajmować się rolnictwem - dziedziny bardzo ważnej z perspektywy klimatu - wiemy np., że hodowla bydła jest największym emitentem gazów cieplarnianych" - podkreśliła minister.

W rozmowie z Emilewicz "DGP" przywołało słowa ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który kilka miesięcy temu na spotkaniu w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich miał powiedzieć: "nigdy nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że hodowla bydła niszczy klimat, to bzdura". Minister zastrzegła, że chciałaby poznać cały kontekst tej wypowiedzi.

"Proszę pamiętać, że właśnie za sprawą ministra Ardanowskiego w nowelizacji ustawie o OZE stworzyliśmy możliwość tworzenia spółdzielni energetycznych właśnie na gospodarstwach rolnych. To z jego inicjatywy mamy dziś warunki do rozwoju biogazowni i fotowoltaiki, dzięki czemu dachy w dużych gospodarstwach mogą zyskać dostęp do zielonej energii" - zauważyła.

Minister na uwagę, że ktoś mógłby się jednak upierać, że to ekologia ogranicza wolność, odparła: "A jednocześnie nikt nie wyobraża sobie składowania śmieci w swoim wyremontowanym mieszkaniu". "Myślę, że my wciąż przepracowujemy jeszcze nasze dziedzictwo sprzed 1989 r., kiedy pojęcie własności praktycznie nie istniało, bo wszystko było niczyje i mogło w każdej chwili być zabrane. Wtedy ten las też nie był mój. Był obcy. Podobnie klatka schodowa - nie mogła być moja, skoro nie miałem nawet prawa własności mieszkania. Czym więc i w imię czego mam się przejmować? Ówczesny system zniszczył dbałość o wspólnotę" - stwierdziła Emilewicz.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: daleki mazowszanin 27.09.2019r. 13:05
Dlaczego nie uczymy się na cudzych błędach i rujnujemy Puszczę Białowieską cz Park Magurski?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE