ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spór między Litwą a Łotwą o import energii z elektrowni w Ostrowcu będzie musiała rozstrzygać Komisja Europejska
28.08.2019r. 12:19

Spór między Litwą a Łotwą o import energii z elektrowni jądrowej budowanej w Ostrowcu na Białorusi będzie musiała rozstrzygać Komisja Europejska. Takiej możliwości nie wykluczył prezes Litgrid Daivis Virbickas w rozmowie z portalem 15min.lt - czytamy w BiznesAlert.pl.
Jego zdaniem energia z białoruskiego atomu może trafić na Litwę przez terytorium Rosji i Łotwy. - W tym przypadku Białorusini będą sprzedawać energię Rosjanom, a ci Łotyszom. Taki scenariusz jest możliwy - stwierdził Virbickas.

- Energia może zostać dostarczona do Rosji z dowolnego punktu na świecie - Z Białorusi, Ukrainy, ale nie przez połączenie państw bałtyckich z Białorusią. Będzie to import rosyjskiej energii. Prąd z Łotwy jest sprzedawany na giełdzie, gdzie nie ma żadnych gwarancji pochodzenia - mówił.
Według prezesa Litgrid, aby przesunąć handel energią na granicę, Łotwa powinna uzyskać zgodę wszystkich operatorów systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich. Na pytanie o to, co się stanie jeżeli Łotysze rozpoczną handel energią, stwierdził, że wówczas arbitrem będzie Komisja Europejska i to ona rozstrzygnie spór. - My również możemy się tam zgłosić - powiedział Virbickas.

Na początku sierpnia portal 15min.lt sugerował, że łotewski rząd podjął decyzję o zakupie energii z białoruskiego atomu, co wywołało oburzenie litewskich polityków. Doniesieniom portalu zaprzeczył jednak premier Łotwy Krisjanis Karins, który podkreślił, że Ryga nie podjęła decyzji o zakupie energii z Białorusi. - To w ogóle nie jest przedmiotem rozmów - stwierdził cytowany przez BiznesAlert.pl Karins.
The Baltic Course , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE