ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W niemieckim systemie dostaw energii elektrycznej odnotowano znaczne wahania równowagi systemu
02.07.2019r. 12:03

Przez trzy dni w czerwcu, ostatnio w zeszły wtorek, niemieckie firmy sieciowe miały do czynienia z "niedostatecznym dopływem energii" do niemieckiego systemu. Deficyt "skutkował w każdym przypadku spadkiem częstotliwości sieci w całej europejskiej sieci połączonej". W konsekwencji w ostatnich dniach w niemieckim systemie dostaw energii elektrycznej występowały znaczne wahania równowagi systemu, które zagrażały jego bezpieczeństwu - czytamy w BiznesAlert.pl.
Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur - red.) jako organ nadzorczy ocenił wzrost ilości energii kontrolowanej przez operatorów sieci jako "sensowny środek". Według operatorów sieci popyt był momentami dwukrotnie wyższy niż wcześniej zamówiona moc. Tymczasem wahania częstotliwości mogą wyłączyć całe fabryki z procesu pracy.

Nietypowe niedobory na niemieckim rynku energii elektrycznej spowodowały nie tylko wysiłki ze strony sąsiednich państw, ale także znaczne wahania cen energii na giełdzie. We wtorek wieczorem wzrosły one o dobre dwadzieścia razy do 1000 euro za megawatogodzinę. Najwyższa wypłacona kwota na bilansowanie energii w sobotę wyniosła nawet 37 856 euro, po tym jak w sobotę poprzedniego tygodnia wynosiła mniej niż 10 euro. W niedzielę megawatogodzina energii bilansującej doszła do 3900 euro, w poniedziałek 1000 euro.
- Teraz odbiorcom energii elektrycznej grożą wysokie dodatkowe obciążenia. Koszty bezpieczeństwa sieci są przenoszone na odbiorców energii elektrycznej. Rząd federalny musiałby natychmiast położyć kres zniechęcającym praktykom przetargowym. W żadnym wypadku nie powinno powstać wrażenie, że energia odnawialna jest winna zakłóceniom. Jest to oczywiście kwestia złych regulacji i niegospodarności politycznej - stwierdziła Ingrid Nestle, ekspert ds. sieci w partii Zielonych.

Operatorzy sieci i agencje sieciowe są bardziej ostrożne w analizie błędów i szukaniu winnych. Podają, że przyczyna niedoboru nie jest jeszcze wyjaśniona. Dokładna analiza wymaga dodatkowych danych, które nie są jeszcze dostępne. W ubiegłym roku również dochodziło do niedoboru energii w sieci. Wtedy za przyczynę wahań uznano błędne prognozy pogody - czytamy w BiznesAlert.pl.
Frankfurter Allgemeine Zeitung , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cyborg 02.07.2019r. 14:26
Co to za ideologiczna nowomowa: "wahania równowagi systemu"!? Systemowa nierównowaga, której przyczyną jest niesterowalność OZE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE