ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja może zagrozić sprawnemu funkcjonowaniu projektu Harmony Link
10.05.2019r. 13:27

Państwa bałtyckie zamierzają zsynchronizować systemy elektroenergetyczne z systemem Europy kontynentalnej. Proces wymaga ułożenia kabla podmorskiego - Harmony Link - między Polską a Litwą - czytamy w BiznesAlert.pl.
Zdaniem szefa Departamentu Analiz i Badań Strategicznych Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO dr Artūrasa Petkusa Rosja, która buduje gazociąg Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim, będzie zwracała szczególną uwagę na jego ochronę dlatego będzie próbowała unikać ryzyka. Może jednak utrudnić pracę Harmony Link.

- Istnieje kilka niuansów odnośnie żeglugi. Gdy układano NordBalt (połączenie elektroenergetyczne między Szwecją a Litwą - przyp. red.) Litwini mieli pewne negatywne doświadczenia z rosyjskimi siłami zbrojnymi. Pojawia się zatem pytanie, czy może się wydarzyć coś jeszcze? Przeanalizowaliśmy regulacje międzynarodowego prawa morskiego. Niestety jest to ,,szara strefa", którą Rosja może wykorzystać - powiedział Petkus podczas forum zorganizowanym przez operatora litewskich sieci przesyłowych Litgrid.

Według niego niezwykle istotny będzie dostęp statków do wyłącznej strefy ekonomicznej Rosji na potrzeby ewentualnych prac remontowych przy Harmony Link. Praktyka pokazuje, że o ile inżynierowie nie będą mieli problemu z porozumieniem w tej sprawie, to problemy mogą pojawić się w sferze obronności.
- Powinien powstać plan uzgodniony z Rosją, ponieważ połączenie będzie układane w jej wyłącznej strefie ekonomiczne określający jakie będą procedury, na ile szybko i efektywnie będzie naprawiona ewentualna usterka. Jednakże NATO nie przyjdzie i nie powie jak należy działać, bo to obszar odpowiedzialności Litwy i Polski - stwierdził Artūras Petkus.

Litwa, Łotwa i Estonia chcą zakończyć proces synchronizacji do 2025 roku. Zgodnie z przyjętym scenariuszem zostanie ona przeprowadzona przy wykorzystaniu istniejącego połączenia LitPol Link oraz nowego kabla morskiego między Polską a Litwą, czyli wspomnianego Harmony Link - czytamy w BiznesAlert.pl.
The Baltic Course , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Innowacyjny 11.05.2019r. 21:06
A po co pchać się przez Ruskie morze? Kabel ułorzyć wzdłuż trasy rurociągi Przyjaźń a jak go wyączą z przesyłu ropy i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 13-05-2019r. 07:55 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE