ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria. Borisow rozmawiał z Putinem o współpracy w energetyce
24.01.2019r. 22:18

Bułgarski premier Bojko Borisow przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a podstawowym tematem była współpraca w energetyce - poinformowały rządowe służby prasowe w Sofii.
Politycy podkreślili, że w ostatnich latach partnerstwo między Bułgarią a Rosją ożywiło się, i wyrazili dążenie do jego pogłębienia w różnych dziedzinach - głosi komunikat.

Omawiano aktualne kwestie w stosunkach dwustronnych, w tym współpracę w energetyce - podała ze swojej strony służba prasowa Kremla.

Obecnie w grę wchodzą dwa ważne projekty z rosyjskim udziałem. Pierwszym jest budowa drugiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem, do której Bułgaria już ma dwa rosyjskie reaktory typu VVER 1000+. Trwają rozmowy i procedura wyboru strategicznego inwestora dla Belene. Rosyjski Rosatom i trzej inni kandydaci wyrażają zainteresowanie, lecz na razie nie wiadomo, jak przebiegają rozmowy. Bułgaria chce realizować budowę na zasadach rynkowych i odmawia udzielenia gwarancji państwowych na tę inwestycję, wartą według szacunków ok. 10 mld euro.
Drugim, bardziej aktualnym projektem jest przedłużenie gazociągu Turecki Potok przez Bułgarię i Serbię na Węgry i Słowację i dalej do zbiornika Baumgarten w Austrii. Przepustowość bułgarskiego odcinka ma wynieść 15,7 mld metrów sześciennych rocznie. Koszt odcinka to 1,4 mld euro. Konkurs na inwestora ogłoszono w grudniu ub.r.

W ubiegłym tygodniu podczas wizyty w Belgradzie Władimir Putin powiedział, że Rosja jest gotowa zainwestować 1,4 mld USD w serbskie przedłużenie gazociągu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE