ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czechy. Babisz do ministra USA: chcemy rozwijać energetykę jądrową
14.11.2018r. 23:03

Czechy planują dalsze rozwijanie energetyki jądrowej i budowę nowych bloków reaktorowych w swych atomowych elektrowniach Dukovany i Temelin - oświadczył w środę czeski premier Andrej Babisz przybyłemu z wizytą do Pragi ministrowi energetyki USA Rickowi Perry'emu.
O złożeniu takiej deklaracji poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu z Perrym. Według Babisza, amerykańska spółka Westinghouse, będąca jedną z firm zainteresowanych czeskimi zamówieniami na nowe bloki, dysponuje nową technologią mniejszych bloków, w które należy stopniowo inwestować.

"Zapewniłem pana ministra, że wszystkie procedury (przetargowe) będą maksymalnie transparentne, że nasze ministerstwo przemysłu i handlu przygotowuje analizę wpływu poszczególnych modeli inwestycyjnych na publiczne budżety oraz że prowadzimy debatę z kierownictwem firmy (energetycznej) CEZ, gdzie nasze państwo ma 70-procentowy udział. Oczywiście przy inwestycjach w atomistykę musimy brać wzgląd na naszą orientację geopolityczną" - powiedział czeski premier.

Jak zaznaczył, w spotkaniu z amerykańskim ministrem energetyki brała także udział minister przemysłu i handlu Marta Novakova oraz inni eksperci.
Wcześniej informowano, że poza Westinghouse o zamówienia dla czeskiej energetyki jądrowej ubiega się również pięć innych firm - rosyjska państwowa spółka Rosatom, francuska EDF, południowokoreańska KHNP, chińska China General Nuclear Power oraz konsorcjum Arevy i Mitsubishi Atmea.

"Nasze spółki energetyczne są gotowe współzawodniczyć o klientów w transparentny sposób. Jeśli poszukujecie wykonawców zamówień w sferze energetyki jądrowej, węgla, źródeł odnawialnych czy innych, pomyślcie przede wszystkim o Ameryce" - powiedział na konferencji prasowej Perry.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE