ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgierski minister za współpracą energetyczną regionów Europy
26.10.2018r. 14:10

Współpraca środkowej, południowej i wschodniej części Europy jest niezbędna do zrealizowania projektów służących bezpieczeństwu energetycznemu regionu - oznajmił w piątek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto na forum energetycznym w Belgradzie.
Minister wyraził przekonanie, że jednym z największych wyzwań na świecie jest obecnie zapewnienie zaopatrzenia w energię, a w Europie Środkowej zawsze była to ważna kwestia. Jego słowa przytoczyła agencja MTI.

Szijjarto zaznaczył, że region potrzebuje dywersyfikacji w sferze źródeł, pochodzenia i tras dostaw źródeł energii.

Według niego należy przy tym przestrzegać czterech zasad, w tym harmonizować kwestie inwestycji energetycznych z interesami krajów Europy Środkowej i Wschodniej i nie stosować podwójnych standardów. Zaznaczył ponadto, że o tym, z jakich źródeł zestawić swój koszyk energetyczny, powinno decydować dane państwo oraz że niezbędna jest współpraca euroazjatycka.

Rozwijając temat podwójnych standardów, powiedział, że często nikt nie potępia poczynań krajów Europy Zachodniej na rzecz ich interesów energetycznych, a państwa Europy Środkowej i Wschodniej wielokrotnie są krytykowane za podobne posunięcia. Trzeba wobec tego wyraźnie powiedzieć, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej mają takie same prawa i powinny być tak samo oceniane jak kraje Europy Zachodniej - zaznaczył.

Szijjarto ocenił, że za każdym razem, gdy wybuchał konflikt między Wschodem i Zachodem, Europa Środkowa na tym traciła. "Nie będzie przesadą twierdzenie, że nie chcemy więcej być stratni" - podkreślił.

Dodał, że w momencie podejmowania własnej decyzji Węgry nie chcą stawać po stronie Rosji ani Ameryki, tylko po stronie węgierskich interesów. Najważniejsze, by istniała równowaga między Wschodem a Zachodem, a do tego jest potrzebny wzajemny szacunek - powiedział.

Jak zaznaczył, jest szansa, że wkrótce zostaną udostępnione nowe źródła surowców energetycznych i jeśli będą eksploatowane należące do Rumunii złoża w Morzu Czarnym, w regionie znajdą się nowe źródła energii.
Minister przypomniał, że Gazprom buduje dwie nitki rurociągu Turecki Potok - jedna będzie służyć rynkowi tureckiemu, a druga być może Bałkanom i Europie Środkowej. Ta druga transportowałaby gaz z Turcji przez Bułgarię i Serbię na Węgry, a stamtąd na Słowację i do Austrii.

Według Szijjarto projekt ten jest krytykowany z powodu hipokryzji i stosowania podwójnych standardów.

Minister zwrócił uwagę, że obecnie największą inwestycją energetyczną w Europie Zachodniej jest budowa gazociągu Nord Stream 2. Tym rurociągiem będzie płynął gaz z Rosji do Europy Zachodniej, zapewniając zachodnioeuropejskim krajom zaopatrzenie w energię.

"Powinniśmy się domagać, by taki projekt był też możliwy w Europie Środkowej" - powiedział, oceniając, że mógłby nim być Turecki Potok. Jak podkreślił, obie inwestycje łączą podobieństwa: dotyczą gazu rosyjskiego i nowych szlaków dostaw, a także w obu uczestniczy Gazprom.

Skoro Komisja Europejska nie ma zastrzeżeń do zachodnioeuropejskiego gazociągu, to dlaczego jej się nie podoba gazociąg planowany przez mniejsze państwa środkowoeuropejskie? - zapytał Szijjarto. Dodał, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej są często krytykowane za to, że współpracują z Rosją w sferze energetycznej, chociaż niektóre państwa w Europie Zachodniej współpracują z nią dużo ściślej.

Co do energii atomowej minister zauważył, że Węgry używają jej od lat 80. i obecnie z tego źródła pokrywają 40 proc. zapotrzebowania na energię. Zapowiedział, że w dłuższej perspektywie ten odsetek się zwiększy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE