ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Austria chce pozwać KE za zgodę ws. elektrowni jądrowej na Węgrzech
22.01.2018r. 14:48

Austria zamierzać pozwać Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE za zgodę udzieloną Węgrom na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paksu z pomocą rosyjskiego koncernu Rosatom - powiedziała w poniedziałek austriacka minister ds. zrównoważonego rozwoju.
"W ostatnich tygodniach przeprowadziliśmy bardzo dokładną analizę tej skargi i doszliśmy do wniosku, że istnieją wystarczające podstawy dla jej złożenia" - oświadczyła austriacka minister zrównoważonego rozwoju i turystyki Elisabeth Koestinger, której resort odpowiada m. in. za ochronę środowiska. Koestinger należy do kierowanej przez kanclerza Sebastiana Kurza chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP).

Według austriackiego ministerstwa wsparcie UE jest dozwolone tylko wtedy, kiedy chodzi o interes wspólny, co w przypadku budowy reaktorów jądrowych jest wątpliwe. Austria uważa również, że Węgry mogłyby pokryć swoje potrzeby energetyczne z innych źródeł. Jak wyjaśnił rzecznik ministerstwa czas na złożenie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości UE upływa 25 lutego.

W przekazanym austriackiej agencji APA stanowisku minister wskazała, że energetyka jądrowa "nie jest żadną zrównoważoną formą wytwarzania energii, ani także żadną odpowiedzią na zmiany klimatyczne" i zapowiedziała walkę w obronie takiego poglądu. Jak podkreśliła, jest "całkowicie błędnym sygnałem, gdy dotacje na budowę elektrowni atomowych klasyfikowane są przez Komisję Europejską jako bezproblemowe".

W stanowisku wyrażono wątpliwości, czy "wspieranie (budowy elektrowni atomowych) leży we wspólnym interesie", gdyż tylko wtedy wspieranie energetyki jądrowej byłoby dopuszczalne. Wiele państw unijnych w ogóle nie będzie wytwarzać prądu z tego typu źródeł lub chce zrezygnować ze swych elektrowni atomowych i dlatego należy zapytać, czy wspieranie budowy reaktorów leży we wspólnym interesie - wskazała Koestinger.

Za bezpodstawną uznała także zaakceptowaną przez KE tezę, iż anulowanie rozbudowy elektrowni w Paksu groziłoby zdezorganizowaniem węgierskiego rynku energii. Zdaniem strony austriackiej, Węgry mogłyby pokryć swe zapotrzebowanie na prąd z innych źródeł.

Na złożenie skargi w Trybunale Sprawiedliwości UE Austria ma czas do 25 lutego. Rzecznik KE Ricardo Cardoso zapowiedział w poniedziałek, że KE będzie bronić przed sądem swego stanowiska przed trybunałem.
KE dała projektowi zielone światło w marcu 2017 r. po ponad półtorarocznym postępowaniu dotyczącym potencjalnego naruszenia zasad pomocy publicznej przy rozbudowie siłowni.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paksu z rosyjskim państwowym koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro, co stanowi 80 proc. wartości projektu. Dwa nowe reaktory w Paksu będą w sumie produkować więcej energii niż obecne cztery, które mają zostać wyłączone w latach 2032-37.

Węgry planują rozpocząć budowę bloków w 2018 roku, a pierwszy z nich ma być gotowy w 2025 r.

Jedyna w Austrii elektrownia atomowa w miejscowości Zwentendorf na zachód od Wiednia mimo ukończenia nie została nigdy uruchomiona, o czym zadecydowało przeprowadzone w 1978 roku ogólnopaństwowe referendum.

Austria uruchomiła podobną procedurę wobec KE w 2015 roku w związku z jej poparciem dla brytyjskich planów rozbudowy elektrowni atomowej w Hinkley Point. W większości takich złożonych spraw trybunał w Luksemburgu wydawał wyroki korzystne dla KE - zaznacza Reuters.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE