ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MSZ: Witold Waszczykowski będzie reprezentował Polskę na szczycie klimatycznym w Paryżu
08.12.2017r. 22:52

W związku z dymisją premier Beaty Szydło, Polskę na unijnych rozmowach w Paryżu poświęconych sprawom klimatycznym reprezentować będzie szef MSZ Witold Waszczykowski - poinformował PAP resort dyplomacji.
Polskę na zbliżającym się szczycie miała początkowo reprezentować premier Szydło. W czwartek Komitet polityczny PiS przyjął jej rezygnację z funkcji premiera i wysunął na to stanowisko kandydaturę dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. W piątek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera.

Szczyt klimatyczny w Paryżu ma się odbyć w najbliższy wtorek i mają na nim zapaść decyzje w sprawie finansowania projektów w zakresie ochrony klimatu.Jego zwołanie zapowiadał na początku lipca podczas szczytu G20 w Hamburgu prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Zwołam szczyt w celu podjęcia dalszych działań w zakresie klimatu, zwłaszcza w aspekcie finansowym" - mówił wówczas Macron. Sprecyzował, że celem tego drugiego szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zmobilizowanie funduszy prywatnych i publicznych na projekty wynikające z zobowiązań krajów, podjętych w ramach porozumienia paryskiego.
W komunikacie końcowym lipcowego szczytu G20 w Hamburgu podano, że 19 uczestników szczytu "przyjęło do wiadomości" rezygnację Stanów Zjednoczonych ze wspólnej polityki wobec globalnego ocieplenia, czyli zapowiedziane przez prezydenta Donalda Trumpa wyjście USA z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu przyjętego w grudniu 2015 roku. Jednocześnie potwierdzili oni, że paryskie porozumienie jest "nieodwracalne".

Porozumienie paryskie podpisane zostało 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Celem umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury w świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza względem poziomu z czasów przedprzemysłowych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE