ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USA. Śledztwo ws. przejęcia przez Rosję firmy wydobywającej uran w USA
24.10.2017r. 22:39

Republikański przewodniczący komisji wywiadu Izby Reprezentantów Devin Nunes ogłosił we wtorek wszczęcie śledztwa w sprawie przejęcia przez Rosję w 2010 roku kanadyjskiej firmy górniczej Uranium One dysponującej znaczną częścią złóż uranu w USA.
Według Nunesa pierwszym celem dochodzenia prowadzonego przez jego komisję wspólnie z komisją nadzoru Izby Reprezentantów jest ustalenie, "czy faktycznie było w tej sprawie otwarte śledztwo FBI, czy też nie".

W ubiegłym tygodniu media poinformowały, że od 2009 roku FBI dzięki swemu utajnionemu informatorowi śledziła korupcyjne praktyki rosyjskiej firmy TENEX, sprzedającej do USA uran odzyskiwany z dawnych radzieckich bojowych głowic nuklearnych. Informator relacjonował, iż Rosjanie rozmawiali na temat uzyskania dojścia do państwa Clintonów lub też zapewnienia sobie ich przychylności.

Według materiału dowodowego, wynajęta przez Rosjan firma lobbingowa przekazywała corocznie setki tysięcy dolarów organizacji charytatywnej byłego prezydenta Billa Clintona i w legalny sposób pomogła rosyjskiej spółce nuklearnej uzyskać od administracji federalnej decyzje, których efektem były wielomiliardowe zamówienia od amerykańskiego sektora energetyki jądrowej. Po ujawnieniu w ubiegłym tygodniu tych informacji przewodniczący senackiej komisji wymiaru sprawiedliwości Chuck Grassley zażądał, by resort sprawiedliwości zwolnił informatora FBI z obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej. "Mamy poufnego informatora, który chce opowiedzieć o swojej roli w tej sprawie, jesteśmy w kontakcie z resortem sprawiedliwości, by ten zwolnił go z obowiązku zachowania tajemnicy" - powiedział republikański członek komisji nadzoru Izby Reprezentantów Ron DeSantis.
Trump wielokrotnie w trakcie swojej kampanii prezydenckiej mówił, że Hillary Clinton oddała 20 proc. amerykańskich zasobów uranu Rosji. Powtórzył to także podczas konferencji w Białym Domu 16 lutego. Prezydent w ostatnim tygodniu napisał na Twitterze, że "prawdziwym wątkiem jest uran, a nie historia, która mówi o zmowie, gdy jej nie było. To było oszustwo. Wasz prawdziwy rosyjski wątek to uran i to, jak oni (Rosjanie) dostali znaczny procent uranu, który my mieliśmy. Dla mnie to jest jedna z największych spraw dekady, a nie tylko dnia dzisiejszego".

Hillary Clinton skomentowała pojawiające się kontrowersje, nazywając je "bujdami" i sugerując, że Republikanie mają ukryte zamiary w "podsycaniu" tej historii. "Myślę, że prawdziwe jest to, jak bardzo oni (Republikanie) są zdenerwowani prowadzonymi śledztwami (dotyczącymi Rosji)" - dodała.

W 2010 roku podpisano kontrakt na sumę 1 mld dolarów między rosyjską firmą Techsnabexport i amerykańską grupą Fuelco. Dotyczył on usług wzbogacania uranu na potrzeby cywilnych amerykańskich elektrowni jądrowych. Hillary Clinton pełniła w tym czasie funkcję sekretarza stanu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE