ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraina proponuje, by inwestorzy z Polski zaangażowali się w budowę bloków atomowych na Ukrainie
04.10.2017r. 15:31

Ukraina liczy na współpracę gazową, energetyczną i w zakresie przesyłu ropy z Polską. Strona ukraińska proponuje, by partnerzy z Polski w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wzięli udział w dokończeniu budowy dwóch bloków w elektrowni atomowej Chmielnicki. Jest też za reaktywacją linii 750 kV między tą elektrownią a Rzeszowem.
W środę delegacja ukraińska spotyka się z przedstawicielami polskich władz, by rozmawiać o możliwościach współpracy.

"Ukraina przeprowadziła szereg reform w dziedzinie energetyki i osiągnęła pokaźne sukcesy. Od dwóch lat nie kupujemy gazu od Federacji Rosyjskiej(...) Borykamy się z dużymi problemami związanymi z okupacją Krymu i części wschodniej Ukrainy, gdzie są energetyczne zapasy Ukrainy. Ale wsparcie z UE, szczególnie z Polski, pozwala nam myśleć o przyszłości i budować gospodarkę (...)" - powiedział podczas spotkania z polskimi przedsiębiorcami Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w RP.

"Liczymy na współpracę z Polską w co najmniej trzech obszarach - w zakresie współpracy gazowej, w przesyłaniu ropy i współpracy energetycznej. Mamy podstawy ku temu, zarówno jeśli chodzi o kwestie techniczne, jak i chęci rozwijania współpracy" - dodał.

Andrzej Drozd, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, poinformował, że Ukraina ma blisko 55,4 tys. MW zainstalowanej mocy źródeł wytwarzania energii elektrycznej, podczas gdy w przypadku Polski jest to 38 tys. MW.

"Ukraina wydobywa ok. 21 mld m sześc. gazu. Ma drugie co do wielkości w Europie magazyny gazu. Znajdują się one stosunkowo blisko polskiej granicy" - powiedział.

Wskazał też na potencjał tego kraju w rozwoju energii ze źródeł odnawialnych.

"Między Ukrainą a Polską przebiega linia 750 kV, która może przynosić obu stronom zyski, umożliwiając sprzedaż energii w obie strony. Ukraina dąży do aktywizacji tej linii. Być może wizyta na ministersialnym szczeblu da impuls do optymalnego wykorzystania tych mocy" - poinformował Drozd.

Linia łączy Rzeszów z elektrownią jądrową Chmielnicki. Jej budowa zakończyła się w 1985 roku, a eksploatację zakończono w 1993 r.

Również Igor Nasalyk, minister Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy, wskazuje na zasadność uruchomienia mostu energetycznego między Polską a ukraińską elektrownią atomową.

"Śledzę procesy zachodzące w Polsce, w tym deklaracje odnośnie budowy elektrowni atomowej. Chcemy, by strona polska rozpatrzyła możliwość zabezpieczenia się w energię nie tylko przez budowę bloków na terenie Polski, ale też przez integrację z systemem ukraińskim. Most energetyczny między Polską a elektrownią atomową to jedno z rozwiązań" - powiedział.

"Potencjał linii jest niewykorzystany. Konieczny byłby remont i naprawa. Trzeba by doprowadzić do oczyszczenia strefy wokół linii przesyłu strefy" - dodał Jurij Szejko, dyrektor ds. produkcji Przedsiębiorstwa Państwowego Energoatom.

Nasalyk zachęca, by polscy inwestorzy wzięli udział w dokończeniu budowy bloków nr 3 i nr 4 w elektrowni atomowej Chmielnicki w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W tej sprawie ma zostać ogloszony przetarg.

"Polska może mieć swoje bloki atomowe na terenie Ukrainy i wykorzystywać tę energię zarówno u siebie, jak i sprzedawać ją dalej" - powiedział.

Jurij Szejko poinformował PAP Biznes, że budowa bloku nr 3 jest zrealizowana w 75 procentach, a bloku nr 4 w 26 proc. Zarówno jeden, jak i drugi mają mieć moc 1000 MWt. Trzeci blok ma być gotowy w 2024 roku, a czwarty w 2026 roku.
"Dobudowa obu bloków będzie kosztować w sumie ok. 5 mld euro" - powiedział.

Do Energoatomu należą cztery elektrownie atomowe: Riwnienska (2 bloki po 440 MBt i 2 po 1000 MWt), Południowoukraińska (trzy bloki o mocy 1000 MWt każdy), Zaporoska (6 bloków o mocy 1000 MWt każdy) oraz Chmielnicki (dwa bloki o mocy 1000 MWt każdy).

W sumie system tworzy 15 bloków o łącznej mocy 13.835 MWt.

"Główne projekty inwestycyjne prowadzone w naszych jednostkach związane są z podnoszeniem bezpieczeństwa elektrowni atomowych Ukrainy. Dużo bloków przechodzi etap modernizacji, by zwiększyć ich czas eksploatacji" - powiedział Szejko.

Część bloków ma już po 30 lat.

"W firmie były prowadzone prace, by przedłużyć ich eksploatację. W przypadku sześciu takie przedłużenie już nastąpiło - w części przypadków na 20 lat, a w części na 10 lat" - powiedział PAP Biznes Szejko.

"Liczymy, że będziemy przedłużać żywotność kolejnych bloków" - dodał.

Energia z atomu sprzedawana jest wyłącznie na wewnętrzny rynek Ukrainy.

Obecnie udział atomu w miksie energetycznym Ukrainy wynosi 52-53 proc. i jak zapewniał minister Nasalyk, nie ma planów jego zmniejszania poniżej 50 proc.

Nasalyk zachęca też polskich przedsiębiorców do korzystania z usług magazynowania gazu w ukraińskich magazynach.

"Moce naszych magazynów wynoszą 32 mld m sześc. Można z nich korzystać. Mamy 15 mld m sześc. wolnych mocy. Budowa interkonektorów między Polską a Ukrainą może służyć przesyłaniu gazu w obie strony" - poinformował.

Minister zapowiedział, że Ukraina jest zainteresowana budową na swoim terytorium hubu gazowego.

"Jesteśmy przygotowani do realizacji tego programu, mając infrastrukturę i ogromne zbiorniki gazu" - powiedział.

Zgodnie ze strategią, od 2020 r. powinno zostać zbilansowane spożycie i produkcja gazu na Ukrainie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE