ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trwają spekulacje na temat powracających problemów z NordBalt
11.09.2017r. 11:46

W ocenie źródła BiznesAlert.pl w Wilnie, powracające problemy to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosjan.
Według informacji portalu Delfi.lt, w przyszłym roku z powodu planowanych od sierpnia do października remontów na połączeniu elektroenergetycznym między Szwecją a Litwą cen energii elektrycznej na tamtejszym rynku mogą osiągnąć maksima.

Od końca 2015 roku Litwini mogą importować ze Szwecji tanią energię elektryczną ze skandynawskiej giełdy energii NordPool dzięki morskiemu kablowi elektroenergetycznemu NordBalt. Pozwoliło to Litwie na obniżenie ceny energii. Przed rozpoczęciem pracy NordBalt, na Litwie średnia cena energii elektrycznej wynosiło 2015 roku 41.92 euro za megawatogodzinę, a w zeszłym roku spadła o 12,8 proc. do 36,54 euro.

Planowane wyłączenie z pracy tego połączenia może wpłynąć na cenę energii w kontraktach okresowych oraz krótkoterminowych w okresie spodziewanych prac remontowych. Nie jest to jednak przesądzone, bo jak podkreślają uczestnicy rynku cena energii zależy od kilku czynników, a jednorazowe wydarzenie nie musi wpłynąć na cenę energii.

Prace remontowe na połączeniu mają na celu wymianę wadliwych elementów i instalacji, które są źródłem powracających co pewien czas awarii kabla. Brak dostaw energii z Szwecji mogą wówczas rekompensować farmy wiatrowe czy hydroelektrownie na Łotwie. Ewentualny wzrost taryf może nastąpić w drugiej połowie 2018 roku, a wzrost kosztów może być odczuwalny dla klientów w 2019 roku.
Planowana wstępnie wymiana elementów połączenia elektroenergetycznego ma nastąpić od 30 lipca do 10 października. Obecnie trwają prace przygotowawcze prowadzone przez szwedzką firmę ABB, która jest wykonawcą połączenia. Litwini i Szwedzi planują wymienić 116 podmorskich kabli.

Operator sieci przesyłowej na Litwie, Litgrid podał, że morskie połączenia elektryczne jest odłączane w wyniku awarii średnio ponad 10 razy w roku. W ubiegłym roku NordBalt nie działał około 15 razy. W tym roku, połączenie zostało wyłączane z użytkowania przez około 12 razy.

Interkonektor zbudowany przez szwedzką firmę ABB rozpoczął pracę pod koniec 2015 roku. Jego długość wynosi 453 km. Podziemne odcinki na lądzie wynoszą 40 km po stronie szwedzkiej i 13 km po litewskiej. Koszt połączenia wynosił 550 mln euro.

Według nieoficjalnych informacji BiznesAlert.pl państwo litewskie uznaje usterki NordBalt za skutek wojny hybrydowej Rosji przeciwko niemu. - To oczywisty wynik działań rosyjskich - mówi źródło portalu na Litwie.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 12.09.2017r. 10:24
Znaczy się co .... ruskie psują kable ? - orzą Bałtyk kotwicami ???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE