ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przez opór Estonii kraje bałtyckie pozostają podzielone w sprawie synchronizacji sieci z systemem europejskim
28.08.2017r. 09:06

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, prezes litewskiego operatora sieci elektroenergetycznej Litgrid Daivis Virbickas powiedział, że projekt ma zostać uruchomiony "tak szybko, jak będzie to możliwe". Pozwoli odłączyć kraje bałtyckie od systemu BRELL (IPS/UPS), w którym pracują od czasów sowieckich obecne Rosja i Białoruś.
- Nie mamy dziś porozumienia politycznego pomiędzy Estończykami, Litwinami i Łotyszami. Estończycy nie zgodzili się na podpisanie memorandum o porozumieniu, nie zostało ono podpisane - powiedział Virbickas podczas prezentacji wyników Litgrid za półrocze.

- Estończycy mają swoje argumenty, przedstawili je, ale przez to memorandum nadal nie zostało podpisane, co nas trochę martwi. Jako operatorzy sieci musimy myśleć o tym, co zrobić, aby osiągnąć nasz cel tak szybko, jak to możliwe i nie później, niż w 2025 roku - powiedział.

Według Wilna do pełnej synchronizacji sieci elektroenergetycznej pomiędzy Polską a Litwą wystarczy istniejące połączenie elektroenergetyczne LitPol Link. Polacy nie chcą natomiast zbudować drugiego połączenia, LitPol Link 2 na którym zależało Bałtom. Jak podaje LETA/BNS, zdaniem Estonii wykorzystanie samego LitPol Link do synchronizacji "nie byłoby bezpieczne". Tallin domaga się drugiej nitki albo synchronizacji z systemem skandynawskim.
Litwini ostrzegają, że spór o LitPol Link 2 może przeciągnąć proces synchronizacji w nieskończoność. Do podpisania memorandum w tej sprawie miało dojść na czerwcowym szczycie Unii Europejskiej, ale brak zgody Estonii zablokował przyjęcie dokumentu.

Strona polska przekonuje, że LitPol Link 2 nie jest potrzebny do pełnej synchronizacji. Nie zamierza go budować ze względu na obawy przed niekontrolowanym rozwojem importu energii elektrycznej przez kraje bałtyckie ze Skandynawii i ryzyko obniżenia rentowności krajowych mocy wytwórczych. Używa także argumentów ekologicznych. Budowa LitPol Link 2 wymagałaby ingerencji w obszary cenne ekologicznie. Jako alternatywę rozważa połączenie Władysławowo-Kłajpeda. - LitPol Link 2 nie będzie - ucina w komentarzu dla BiznesAlert.pl wysoki przedstawiciel polskiego resortu energii.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE