ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PSE zarobiło 73,3 mln zł na udostępnianiu zdolności przesyłowych
02.08.2017r. 11:22

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Polskie Sieci Elektroenergetyczne w okresie od połowy ubiegłego roku do końca I połowy br. uzyskały przychody z tytułu udostępniania zdolności przesyłowych wymiany międzysystemowej na poziomie 73,3 mln zł.
Urząd Regulacji Energetyki informuje, że w okresie sprawozdawczym trwającym od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. operator krajowego elektroenergetycznego systemu przesyłowego uzyskiwał przychody z tytułu udostępniania zdolności przesyłowych wymiany międzysystemowej na przekroju synchronicznym na połączeniach z Niemcami, Czechami i Słowacją, a także na połączeniach niesynchronicznych ze Szwecją oraz z Litwą.

Przychody PSE za wspomniany okres wyniosły 73,3 mln zł, w tym ponad 26,5 mln zł wypracowano w II połowie 2016 r., a ponad 46,7 mln zł w I półroczu 2017 r.

Tymczasem w okresie od 1 lipca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. przychody z tego tytułu były większe i wyniosły 132,1 mln zł.
URE zaznacza, że wymienione liczby zostały podane jako wartości netto, tj. zostały pomniejszone o kwoty przychodów zwrócone uczestnikom wymiany międzysystemowej z tytułu zwrotu przez nich rocznych i miesięcznych praw przesyłu do alokowania w ramach aukcji dobowych zgodnie z wielkościami zaksięgowanymi na rachunkach PSE.

Zgodnie z art. 16 ust. 6 Rozporządzenia (WE) 714/2009, wszelkie przychody z tytułu udostępniania transgranicznych zdolności przesyłowych w związku z występowaniem ograniczeń systemowych mają zostać przeznaczone przez operatorów systemów przesyłowych na zagwarantowanie rzeczywistej dostępności przydzielonych zdolności lub na utrzymywanie lub zwiększanie zdolności połączeń wzajemnych poprzez inwestycje w infrastrukturę sieciową.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE