ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydenci Litwy i Estonii rozmawiali na temat energetyki
07.06.2017r. 08:55

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, rozmowy dotyczyły przede wszystkim budowanej w Ostrowcu na Białorusi elektrowni jądrowej oraz synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej.
Zdaniem litewskiej prezydent Dalii Grybauskaitė budowana w odległości 550 km od Tallina Elektrownia Ostrowiec stanowi zagrożenie dla wszystkich Europejczyków. Jej zdaniem Estonia bardzo dobrze rozumie powstające zagrożenie i popiera stanowisko Wilna w walce z budową niebezpiecznej elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Litwini wielokrotnie podawali w wątpliwość zapewnienia Mińska o zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa przy budowie ostrowieckiej elektrowni. Wilno jest również inicjatorem pomysłu wprowadzenia zakazu zakupu energii z niej pochodzącej przez państwa bałtyckie oraz państwa członkowskie UE. Pod koniec kwietnia litewski Sejm przyjął ustawę o podjęciu niezbędnych działań na rzecz obrony przed zagrożeniami związanymi z elektrowniami jądrowymi w państwach trzecich. Zgodnie z jej założeniami na rynek litewski nie może trafiać energia z instalacji, która zostanie uznana za niebezpieczną. Wyjątkiem ma być sytuacja, w której energia ta byłaby niezbędna do zapewnienia funkcjonowania systemu energetycznego kraju.
Podczas spotkania rozmawiano również o mającej strategiczne znaczenie dla całego regionu synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną. Według Grybauskaitė integracja z pewnymi i nowoczesnymi sieciami na Starym Kontynencie jest ostatnim pilnym krokiem do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Konieczne jest jak najszybsze przypieczętowanie umowy o kierunku synchronizacji oraz zapewnienie środków z kolejnej perspektywy finansowej UE na potrzeby budowy niezbędnych projektów infrastrukturalnych - czytamy w BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE