ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraina i Mołdawia zintegrują elektroenergetykę z Europą
25.05.2017r. 14:46

Jak poinformował BiznesAlert.pl, europejska sieć operatorów przesyłowych ENTSO-E uzgodniła ostateczny wariant porozumienia o synchronizacji sieci elektroenergetycznych Ukrainy i Mołdawii z systemem Europy kontynentalnej.
Jak wynika z komunikatu Ukrenergo, decyzja została podjęta 23 maja w Lizbonie. Podpisanie dokumentu ma nastąpić w czerwcu 2017 roku.

Spółka podkreśla, że podpisanie porozumienia powinno stać się punktem wyjścia do rozpoczęcia integracji systemu elektroenergetycznego Ukrainy z systemem europejskim. Według biura prasowego Ukrenergo synchronizacja z ENTSO-E zwiększy niezawodność pracy systemu ukraińskiego, a przede wszystkim zmniejszy zależność od stabilnych dostaw węgla do elektrowni. Ukraińcy będą mogli również otrzymać pomoc technologiczną od systemów energetycznych państw sąsiednich.

Równoległa praca z ENTSO-E pozwoli na wzrost eksportu energii elektrycznej do Europy, co automatycznie zwiększy atrakcyjność inwestycyjną ukraińskiego sektora energetycznego. W szczególności eksport może zwiększyć się z obecnych 5 do 18-20 mld kWh, umożliwiając pozyskanie 1,5 mld dolarów dodatkowego dochodu. Przy czym ukraińskie elektrownie wodne będą mogły być wykorzystywane do równoważenia szczytowego obciążenia połączonych systemów energetycznych państw europejskich.
Synchronizacja wzmocni konkurencję na rynku wewnętrznym i zmusi krajowych monopolistów do zaoferowania ukraińskiemu odbiorcy konkurencyjnych cen oraz usług.

- Finalizacja umowy o przyłączeniu Ukrainy do ENTSO-E oraz uchwalenie przez Radę Najwyższą ustawy o rynku energii dadzą rzeczywistą swobodę na ukraińskim rynku energii. W ciągu kilku lat będziemy zdolni do swobodnej wymiany energii z państwami w Europie, a także będziemy mieli możliwość stworzenia rzeczywistej konkurencji na rynku, który od zawsze był zamknięty - powiedział prezes Ukrenergo Wsiewołod Kowalczuk.

Według spółki obecna technologiczna gotowość ukraińskich sieci przesyłowych do synchronizacji z ENTSO-E wynosi 15 procent. Z kolei poziom implementacji norm europejskich przez ukraińską legislację to zaledwie 5 procent. Osiągnięcie 100 procent w obydwu przypadkach ma nastąpić za 5 lat. Przy wystąpieniu odpowiednich możliwości technologicznych wymiana energii między ukraińskim systemem a ENTSO-E w ciągu pięciu lat może wzrosnąć z 885 do 2200 MW. Natomiast w skali 10 lat - do 4000 MW - czytamy w BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE