ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Belgia i Niemcy pomogą Ukrainie zintegrować elektroenergetykę z Europą
17.05.2017r. 10:19

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Ukrenergo i Elia Grid International podpisały memorandum o współpracy przy synchronizacji systemu energetycznego z europejską siecią operatorów przesyłowych ENTSO-E.
Zachodni partnerzy będą pracować nad tym, aby wszystkie standardy oraz procesy operacyjne operatora krajowego systemu przesyłowego były zgodne z przepisami i wymogami europejskich operatorów systemowych oraz ENTSO-E. Głównymi kierunkami współpracy są m.in. określenie wymogów podłączenia oraz implementacja kodeksu sieci - czytamy w komunikacie Ukrenergo.

Elia Group łączy dwóch europejskich operatorów - belgijskiego Elia oraz niemieckiego 50Hertz.

Jak przypomina BiznesAlert.pl, Ukraina od dłuższego czasu dąży do synchronizacji swoich sieci. W połowie listopada 2016 roku dyrektor ds. komunikacji i współpracy międzynarodowej Ukrenergo Mykhailo Bno-Airiian mówił, że wprowadzenie modelu rynkowego oraz pełna synchronizacja z ENTSO-E powinny zostać zakończone do 2020 roku. Zaznaczył wówczas, że zakończone badania nad projektem synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Mołdawii z systemami Europy kontynentalnej potwierdziły techniczną możliwość realizacji tego projektu.
Kijów wielokrotnie podkreślał, że zamierza eksportować swoją energię do państw sąsiednich, w tym także do Polski. Zwiększenie wolumenu eksportu wymagałoby jednak uruchomienia nieużywanego interkonektora Chmielnicki-Rzeszów. Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie wykluczają możliwości powrócenia do projektu. Przy czym polski operator zaznaczył, że warunkiem jest zbudowanie nad Dnieprem rynku energii elektrycznej zdolnego oferować transparentne i zbliżone do realiów kosztowych ceny energii.

Nie tylko Ukraina dąży do synchronizacji swojego systemu elektroenergetycznego z Europą kontynentalną. Podobne działania podejmują również państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia), które postanowiły, że do 2025 roku zamierzają odłączyć się od postsowieckiego systemu IPS/UPS - przypomina BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE