ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premierzy państw bałtyckich osiągnęli wstępne porozumienie o synchronizacji sieci elektroenergetycznych przez Polskę
09.05.2017r. 12:05

Jak poinformował BiznesAlert.pl powołując się na wypowiedź jakiej udzielił premier Litwy Saulius Skvernelis agencji LETA/BNS, w poniedziałek 8 maja premierzy trzech państw bałtyckich oraz Polski osiągnęli wstępne porozumienie o synchronizacji sieci elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej przez Polskę za pomocą istniejącego już połączenia LitPol Link.
Według litewskiego ministra energetyki Žygimantasa Vaičiūnasa kwestia dotycząca budowy LitPol Link 2 pozostaje otwarta.

- Po dziesięciu latach podjęto zasadniczą decyzję o tym, że synchronizacja będzie realizowana przez Polskę. Do jej realizacji wystarczy to połączenie, które obecnie funkcjonuje, czyli pierwsza nitka LitPol Link. Temat drugiej nitki może zostać rozstrzygnięty w przyszłości jeśli w którymś państwie wynikną obawy dotyczące bezpieczeństwa dostaw. Pozostało do podpisania memorandum - powiedział Vaičiūnas.

Według niego do podpisania wspomnianego dokumentu dojdzie w czerwcu. Stwierdził również, że jest to jeden z najważniejszych tematów w relacjach między krajami bałtyckim a Polską .
- Jest to jeden z ważnych momentów. Nie tylko uzgodniono, że synchronizacja nastąpi przez Polskę, ale również potwierdzono, że powinniśmy możliwie jak najszybciej doprowadzić do podpisania memorandum o współpracy. Należy to zrobić jak najszybciej - do końca czerwca - stwierdził Litwin.

Według Joint Research Center przy Komisji Europejskiej najlepszym sposobem na synchronizację systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną jest ta poprzez dwie nitki LitPol Link co ma kosztować 770-960 mln euro. W przypadku synchronizacji przez jedną nitkę koszt wyniesie 900 mln euro. Możliwość synchronizacji państw bałtyckich z państwami skandynawskimi szacowana jest na koszt w wysokości 1,36-1,41 mld euro.

Po tym jak Łotwa i Estonia wyraziły wątpliwości co do możliwość synchronizacji przy wykorzystaniu tylko LitPol Link 1 operator litewskich sieci przesyłowych zaproponował zbudować drugą nitkę tego połączenia już po 2025 roku gdy systemy energetyczne państw bałtyckich odłączą się od postsowieckiego systemu IPS/UPS - przypomina BiznesAlert.pl.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 09.05.2017r. 14:45
Jakaś paranoja. Jak synchronizować się przez asynchroniczne połączenie LitPol Link nie odłączając 5 linii do Rosji i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE