ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Łotwa nie zgadza się na synchronizację tylko poprzez LitPol Link 1. Rozważa połączenie poprzez Estonię z Finlandią
24.04.2017r. 08:53

Jak poinformował BiznesAlert.pl, gęstnieje spór wokół synchronizacji krajów bałtyckich z resztą Unii Europejskiej poprzez Polskę. Łotwa, podobnie jak wcześniej Estonia, nie godzi się na synchronizację tylko poprzez LitPol Link 1. Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Łotwy Arvilsa Ašeradensa synchronizacja wymaga budowy LitPol Link 2. Polska nie kwapi się jednak do realizacji tego połączenia. Litwa natomiast byłaby skłonna do podjęcia decyzji o synchronizacji poprzez już istniejące połączenie. Alternatywą dla synchronizacji poprzez Polskę może być połączenie poprzez Estonię z Finlandią, choć byłoby to nowatorskie rozwiązanie.
Łotewski wicepremier i minister gospodarki Arvils Ašeradens powiedział, że ze względu na bezpieczeństwo systemów energetycznych krajów bałtyckich synchronizacja z kontynentalną Europą poprzez Polskę, na bazie jednego połączenia LitPol Link, nie wystarczy. - Myślę, że nie jest to wystarczająco bezpieczne - podkreślił Łotysz w wywiadzie dla agencji BNS.

Ašeradens, który przebywał w Wilnie i Kłajpedzie, omówił z litewskim rządem sytuację na rynku energii elektrycznej i gazu. Łotewski minister gospodarki w wywiadzie podkreślił, że synchronizacja trzech krajów bałtyckich z resztą Europy poprzez jedno połączenie LitPol Link, między Polską a Litwą, jest niewystarczające. Zdaniem Arvilsa Ašeradensa drugie połączenie jest konieczne. Podobne stanowisko do łotewskiego wyraziła wcześniej Estonia. Tallin w sytuacji przedłużających się rozmów chciałby się integrować z rynkiem skandynawskim przez Finlandię.

- Jeśli w takiej sytuacji mamy tylko jedną linię do synchronizacji, to nie chcę nikogo obwiniać, ale mogą zaistnieć zakłócenia. Będziemy utrzymywać wszystkie jednostki wytwórcze w pogotowiu, aby w nagłym wypadku je włączyć. Oznacza to, że będziemy mieć wysokie ceny i byłbym ostrożny przy decydowaniu o takim wariancie. Nie zgadzam się z opinią, że tylko jedna linia rozwiąże problemy - powiedział Łotysz w wywiadzie dla BNS.
Zdaniem Polski oraz polskiego operatora sieci przesyłowych PSE powstanie drugiej linii LitPol Link byłoby trudne do realizacji, lub nawet niemożliwe. Łotysz pytany o to czy ma zamiar przekonać Polskę do drugiego połączenia powiedział, że w przypadku, kiedy nie uda się osiągnąć porozumienia, można dokonać synchronizacji przez Estonię ze Skandynawią.

- Są dwie opcje, które zostały już zbadane. Jedną z nich jest most energetyczny między Litwą a Polską, a drugą połączenie między Finlandią i Estonią. Jednak byłoby to bardzo nowatorskie rozwiązanie. Takie połączenie umożliwiające synchronizację poprzez kabel morski do tej pory nie istnieje. Musimy przeanalizować możliwość opłacalnego rozwiązania dla krajów bałtyckich - zapewnił cytowany przez BiznesAlert.pl minister.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Abcd 24.04.2017r. 09:42
Politycy nie chcą zrozumieć, że najbardziej ekonomiczne i racjonalne z punktu widzenia techniki byłoby połączenie z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE