ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EEX wprowadza nowe kontrakty w związku planem rozdzielenia austriacko-niemieckiej strefy cenowej
13.04.2017r. 09:19

Jak poinformował BiznesAlert.pl, niemiecka giełda European Energy Exchange (EEX) ma zaoferować nowe kontrakty w celu zmniejszenia ryzyzka związanego z rozdzieleniem austriacko-niemieckiej strefy cenowej. Na podziale zależało Polsce, bo dzięki niemu zmniejszy się negatywny wpływ tzw. przepływów kołowych na polską elektroenergetykę.
Nowa oferta na dostawy energii ma być oferowana jeszcze przed planowanym podziałem wspólnej strefy cenowej Niemiec i Austrii. Nie zapadła jeszcze decyzja kiedy do niego dojdzie. Słowa dyrektora EEX Petera Reitza to potwierdzają. Oferta ma być odpowiedzią na "potrzebę zabezpieczenia klientów przed przyszłymi ryzykami cenowymi niezależnie od ostatecznej decyzji o strefach cenowych".

Nowe produkty na EEX mają być dostępne od 24 kwietnia. Giełda zamierza zaoferować miesięczne, kwartalne i roczne kontakty terminowe an energię elektryczną w podstawie i w szczycie.

- Trwająca dyskusja na temat możliwego podziału niemiecko-austriackiej strefy cenowej doprowadziła do wzrostu niepewności na rynku. Poprzez oferowanie dodatkowych kontraktów terminowych dla niemieckiej strefy cen, obok istniejącego pakietu produktów Phelix dla niemiecko-austriackiej strefy cenowej, kierujemy się potrzebą naszych klientów w celu zabezpieczenia przed ryzykiem cenowym - tłumaczy Reitz.
Jednocześnie szef EEX jest zdania, że podział austriacko-niemieckiej strefy cenowej byłby krokiem w złym kierunku.

- Zamiast tego gorąco zalecamy dalszą integrację europejskich rynków energii, ponieważ podział najbardziej płynnej europejskiej strefy cen prawdopodobnie zmniejszy płynność i zwiększy koszty - powiedział prezes Reiz.

EEX zapowiada jednocześnie, że tego lata giełda ma poszerzyć ofertę na kontrakty dla Czech, Słowacji, Polski, Węgier i Rumunii, które obecnie są indeksowane na Power Exchange Central Europe (PXE) - czytamy w BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE