ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstanie energetyczny "tunel" pod kanałem La Manche
11.04.2017r. 10:14

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, o ile wkrótce Wielką Brytanię przestaną obowiązywać regulacje kształtujące unijną politykę energetyczną, Londyn zwiększy "energetyczne" więzy z kontynentem, nie rezygnując z projektów, które są zgodne z celami wyznaczanymi przez Brukselę w ramach unijnej polityki energetycznej.
Projekt realizowany wspólnie przez operatorów systemów przesyłowych z Wielkiej Brytanii i Francji - National Grid oraz Réseau de Transport d'Electricité (RTE) - ma skutkować budową interkonektora energetycznego, który zostanie położony na dnie kanału La Manche i którego moc sięgnie 1 GW.

To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne obu krajów i pozwoli na wymienianie się energią, co uelastyczni systemy energetyczne Francji i Wielkiej Brytanii zwłaszcza w perspektywie wzrostu generacji z OZE w miksach energetycznych obu krajów.

Budowa interkonektorów między poszczególnymi krajami UE to jeden z fundamentów unii energetycznej, który forsuje Komisja Europejska. Zgodnie z propozycjami zawartymi w tzw. pakiecie zimowym, KE chce wprowadzić cel udostępniania między poszczególnymi krajami UE do 15 proc. zdolności przesyłowych. To ma prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, a także obniżenia cen energii - dzięki możliwości zakupu energii z krajów, w których jest ona w danym momencie tańsza.
Zamówienie na budowę interkonektora w technologii HVDC o mocy 1 GW między Wielką Brytanią i Francją otrzymało ABB. Wartość kontraktu wynosi 270 mln euro.

Podwodne kable połączą brytyjski system elektroenergetyczny na wysokości Chilling w Hampshire z francuskim w miejscowości Tourbe w Normandii. Długość połączenia sięgnie 240 km. Jego uruchomienie ma nastąpić do roku 2020.

ABB ma już koncie realizację ponad 100 projektów, w których wykorzystano technologię HVDC. Moc zbudowanych w ten sposób połączeń sięga 120 GW. Jak zapewnia ABB, to połowa potencjału zbudowanych na całym świecie połączeń HVDC.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: s 21.04.2017r. 09:36
Żadne OZE tylko UK chce kupować od Francji tanią enegię z atomu. Ktoś tu chyba robi propagandę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE