ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa i Łotwa chcą pogłębienia prac nad synchronizacją połączenia elektroenergetycznego z Europą
13.01.2017r. 15:27

Jak poinformował BiznesAlert.pl, zdaniem premierów Litwy i Łotwy nie ma alternatywy dla połączenia przez Polskę. Spór toczy się o projekt LitPol Link 2. Interesy Litwy, która chce zarabiać na tranzycie energii kolidują z planami polskiego rządu, który chce ograniczyć import energii.
Synchronizacja elektroenergetyczna z Polską była jednym z głównych tematów rozmów między premierem Litwy, Sauliusem Skvernelisem, a jego łotewskim odpowiednikiem Marisem Kucinskasem, a także z prezydentem Łotwy Raimondsem Vējonisem oraz przewodniczącą łotewskiego parlamentu Inārą Mūrniece. Strony spotkania wyraziły poparcie dla idei synchronizacji systemów energetycznych przez terytorium Polski.

- W sprawie synchronizacji systemów energetycznych państw bałtyckich z systemem europejskim Łotwa i Litwa wspierają wariant połączenia przez terytorium Polski - powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

- W tej kwestii nie ma żadnych dyskusji czy sporów. Rozumiemy, że jest to wspólny, strategiczny projekt i mówiliśmy już o jego znaczeniu nie tylko dla państw bałtyckich, ale i dla Unii Europejskiej. Jeżeli mówimy o strategicznym znaczeniu i finansowaniu projektu, o kierunku w którym ma przebiegać to połączenie to rzeczywiście jest to jeden głos. W najbliższym czasie mój kolega (Kucinskas - przyp. red.) przyjedzie do Warszawy gdzie będzie omawiał tę kwestię - stwierdził litewski premier.

Państwa bałtyckie uzgodniły, że do 2025 roku zamierzają odłączyć się od postsowieckiego systemu IPS/UPS. Kraje zabiegają o synchronizację z sieciami kontynentalnymi. Jedynym narzędziem do realizacji tego celu jest połączenie elektroenergetyczne z Polską - LitPol Link 2, które razem z działającym od grudnia 2015 roku LitPol Link pozwoliłoby na obustronne dostawy energii elektrycznej i synchronizację systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich z systemem kontynentalnym przez Polskę.
Litwa wyraża także chęć budowy kolejnego mostu energetycznego z Polską, zwiększającego moc przesyłu do 2 tys. MW i umożliwiającego synchronizację do 2025 r. Chodzi o LitPol Link 2. Obecnie jednak operatorzy sieci rozważają kwestię dotyczącą rozbudowy już istniejącego połączenia.

Budowa drugiego etapu połączenia LitPol Link mimo deklaracji Polski i Litwy krajów wciąż nie jest do końca pewna. Wynika to z odmiennych interesów obydwu krajów. Litwa dzięki rozbudowanej sieci przesyłowej i połączeniom między systemowych odgrywa znaczącą rolę w przepływie energii. Litwa korzysta z tego faktu, zarabiając na przesyle energii. Do Polski trafia tańsza energia z kierunku Litwy, pochodzącą w dużym stopniu ze Szwecji.

Z informacji BiznesAlert.pl wynika, że w trzecim tygodniu stycznia 2017 roku do Warszawy przejedzie Daivis Virbickas, prezes LitGridu, litewskiego operatora sieci elektroenergetycznej. Jednego z operatorów połączenia międzysystemowego między Polską a Litwą.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE