ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Virbickas: połączenia energetycznye z Polską i Szwecją pomogły obniżyć ceny energii na Litwie
05.01.2017r. 09:46

- Oddanie do użytku połączeń energetycznych z Polską - LitPol Link oraz ze Szwecją - NordBalt pomogło obniżyć ceny energii na Litwie w ubiegłym roku - przekazał w depeszy Daivis Virbickas, prezes operatora systemu przesyłowego Litgrid cytowany przez BiznesAlert.pl,
Zdaniem Daivisa Virbickasa, nowe połączenia energetyczne stały się mostem energetycznym z Europy. Jego zdaniem ceny energii na Litwie będą zależeć od wielkości produkcji w skandynawskich elektrowniach. Cena energii powinna być podobna do tej z poprzedniego roku.

- Wpływ nowych połączeń energetycznych, NordBalt i LitPol Link, przerosły nasze oczekiwania. Litwa i Łotwa to jedyne kraje w regionie bałtycko-nordyckim, w których średnia cena rynkowa energii elektrycznej spadła w ubiegłym roku. Nowe łącza pozwoliły nam zdywersyfikować źródła importu energii elektrycznej. Oprócz otwarcia drogi do Europy, zmianom uległy zachowania graczy na rynku energii elektrycznej - podkreślił Virbickas.
W 2016 roku średnia cena energii elektrycznej w litewskim obszarze przetargowym Nord Pool była najniższa w historii i wynosiła 36,5 euro za megawatogodzinę (MWh), co oznacza spadek o 25 proc. w stosunku do o 2014 i 2013 roku.

Jak podkreślił Virbickas, w 2017 ceny energii będą zależeć od wielkość produkcji energii elektrycznej w skandynawskich elektrowniach wodnych i elektrowniach wiatrowych. - Wytwarzanie w elektrowniach wodnych zmniejszyło się jesienią ubiegłego roku. Można więc przewidzieć, że ceny będą wyższe w pierwszym kwartale tego roku. Kontrakty terminowe wskazują, że w litewskim obszarze przetargowym średnia cena w tym roku może kształtować się na poziomach nieco wyższych niż w ubiegłym roku. Ceny wahają się od 33,9 euro do 37,7 euro za MWh - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Virbickas.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE