ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREMiędzynarodowa Energetyka
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iran chce spotkania z Grupą 5+1 ws. przedłużenia amerykańskich sankcji
17.12.2016r. 15:16

Iran zaapelował w sobotę do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini o zorganizowanie spotkania z sześcioma mocarstwami w związku z przedłużeniem amerykańskich sankcji wobec Teheranu. Iran uważa, że narusza to porozumienie nuklearne.
W liście do Mogherini irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif wezwał do "spotkania wspólnej komisji, co przewiduje umowa nuklearna, (...) w związku z ostatnimi działaniami USA" dotyczącymi odnowienia sankcji - podała państwowa telewizja.

Mogherini odpowiada za kontakty między Iranem a sześcioma mocarstwami, z którymi Teheran porozumiał się w sprawie ograniczania swojego programu jądrowego, czyli z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielka Brytanią i Niemcami.

W czwartek prezydent USA Barack Obama postanowił pozwolić, aby przedłużenie o 10 lat obowiązywania ustawy o sankcjach wobec Iranu (Iran Sanctions Act, ISA) weszło w życie bez jego podpisu. Na początku grudnia opowiedział się za tym Senat, a w listopadzie tak samo zagłosowała Izba Reprezentantów.

Przedstawiciele irańskich władz, głównie przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei i prezydent Hasan Rowhani, uznali to za złamanie umowy w sprawie irańskiego programu atomowego. Zawarto ją w lipcu 2015 roku; przewiduje ona, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej.
Dzięki porozumieniu, które weszło w życie w styczniu 2016 roku, część międzynarodowych sankcji wymierzonych w Iran została zniesiona. Jednak Teheran, który według ONZ przestrzega swych zobowiązań dotyczących ograniczania programu atomowego, oskarża USA o utrudnianie mu normalizacji stosunków gospodarczych, głównie bankowych, z resztą świata.

Waszyngton zawiesił sankcje wobec Teheranu związane z jego programem atomowym, ale utrzymuje wiele innych, związanych z łamaniem praw człowieka, wspieraniem terroryzmu na Bliskim Wschodzie czy programem rakiet balistycznych.

Amerykańskie sankcje są wymierzone w sektory bankowy, energetyczny i obronny. Dlatego porozumienie nuklearne okazało się mniej obiecujące niż to, na co liczył Iran.

W umowie zapisano, że Iran lub jeden z krajów Grupy 5+1 będzie mógł się zwrócić o zorganizowanie spotkania "wspólnej komisji", która miałaby zbadać ewentualne złamanie umowy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE